Politycy komentują spór między Polską a KE. "Skracanie kadencji I prezes SN jest niekonstytucyjne"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 18:59
– Według konstytucji kadencja pierwszej prezes SN trwa sześć lat, czyli w przypadku Małgorzaty Gersdorf do 2020 roku. Nie można więc jej skracać – mówił w audycji "Puls Trójki" Jakub Kulesza, rzecznik prasowy Kukiz '15.
Audio
  • Artur Warzocha i Jakub Kulesza o ustawie ws. SN (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Trwają negocjacje Polski z unijnymi urzędnikami dot. postępowania ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska ma zadecydować w najbliższych dniach o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce. Do tej sprawy odnieśli się w "Pulsie Trójki" Artur Warzocha, senator PiS, oraz Jakub Kulesza, rzecznik Kukiz'15. 

– Wszystkie warunki, które były stawiane Polsce, zostały spełnione. Natomiast trzeba mieć świadomość tego, że Frans Timmermans, który jest twarzą nieprzejednanego stanowiska wobec Polski, próbował zmieniać zasady w trakcie gry. To znaczy, kiedy my spełnialiśmy oczekiwania UE i nawet ciepłe słowa zaczęły płynąć z jego ust, okazało się jednak, że nadal są jakieś wątpliwości  powiedział Artur Warzocha. Stwierdził też, że partia rządząca nie będzie zmieniać przepisów o SN, które wejdą w życie w lipcu br.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

Zdaniem polityka PiS jest koincydencja zdarzeń między rozmowami Grzegorza Schetyny, przewodniczącego PO, z unijnymi urzędnikami ws. praworządności w Polsce, a zmianą stanowiska Fransa Timmermansa. 

O tym, czy wątpliwości dotyczące skrócenia kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes SN, są słuszne, i czy powinna zostać na swoim stanowisku, mówił Jakub Kulesza. – Według konstytucji kadencja pierwszej prezes SN trwa sześć lat, czyli w przypadku pani Małgorzaty Gersdorf do 2020 roku. Nie można więc jej skracać  przekonywał polityk Kukiz '15.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Artur Warzocha (Prawo i Sprawiedliwość) i Jakub Kulesza (Kukiz'15)
Data emisji: 29.06.2018
Godzina emisji: 17.45 

kad/kw

Czytaj także

PiS chce przyspieszonych wyborów? "To political fiction"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 12:30
– Budżet, dobry budżet, został przyjęty; zdążymy ze wszystkimi procedurami, chcemy rządzić do końca kadencji – powiedział w radiowej Trójce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, odnosząc się do pogłosek jakoby PiS dążyło do przyspieszonych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostanie wszczęte postępowanie przeciwko Polsce? "Nie ma już pola do rozmów z Komisją Europejską"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 15:50
W najbliższych dniach Komisja Europejska ma podjąć decyzję ws. wszczęcia postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o - zdaniem szefów KE - naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. - Nie ma już pola do rozmów z KE - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń