X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Gersdorf powinna zostać na stanowisku pierwszej prezes SN?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 18:56
Posłowie Waldemar Buda (PiS) i Borys Budka (PO) dyskutowali w audycji "Puls Trójki" o odwołaniu Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Kto ma rację w tym sporze?
Audio
  • Borys Budka (PO) i Waldemar Buda (PiS) o reformie ustawy o SN (Puls Trójki)
Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego
Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Marcin Obara

Waldemar Buda zaznaczył w radiowej Trójce, że PiS nie łamie konstytucji, dokonując zmian w składzie sędziowskim Sądu Najwyższego. – Profesor Lech Garlicki, którego ciężko podejrzewać o przychylność obecnym reformom, w swoim komentarzu z 2005 roku wskazywał, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego ma sześcioletnią kadencję pod warunkiem, że utrzymuje stan sędziowski – mówił gość "Pulsu Trójki". 

Zdaniem posła, Małgorzata Gersdorf – w wyniku wprowadzenia nowelizacji ustawy obniżającej wiek emerytalny sędziów SN do 65. roku życia – przechodzi w stan spoczynku, bowiem przekroczyła ten wiek. – Tu nikt nie skraca kadencji pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf traci uprawnienia do bycia sędzią. To, że można ustalać wiek emerytalny, wynika wprost z konstytucji – zauważył Waldemar Buda.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

Z taką argumentacją nie zgadza się Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej. – Sprawa jest zupełnie oczywista, kadencja pierwszego prezesa SN określona jest w konstytucji na sześć lat i nie ma możliwości skrócenia jej zwykłą ustawą – stwierdził polityk PO dodając, że potwierdza to zarówno uchwała Sądu Najwyższego, jak i liczne wypowiedzi eksperckie. – Pani prezes ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przyjść jutro do pracy – skwitował.

Borys Budka przywołał też inny przykład. – Gdybyśmy szli tym tokiem rozumowania, to jutro można by przyjąć ustawę, w której określa się wiek emerytalny dla prezydenta Rzeczypospolitej na 46 lat i tym sposobem skrócić pięcioletnią kadencję prezydentowi Andrzejowi Dudzie – tłumaczył.

Zdaniem posła PiS Waldemara Budy, taka ocena sytuacji jest błędna. – Nie można tego przyrównać do wyboru prezydenta, bo prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, to jest zupełnie inna sytuacja – stwierdził. A poza tym, mówił Waldemar Buda, konstytucja nie daje legitymacji do tego, żeby w ustawie ustalać wiek emerytalny prezydenta. – To jest ta różnica – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Waldemar Buda (Prawo i Sprawiedliwość) i Borys Budka (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 3.06.2018
Godzina emisji: 17.45 

pkur/gs

Czytaj także

Dziś pierwsze posiedzenie KRS. Wybrany ma zostać nowy przewodniczący Rady

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 10:18
- Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - pierwsze po wyborze przez Sejm nowych sędziów-członków Rady i po rezygnacji I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z funkcji przewodniczącej - odbędzie się w piątek. Posiedzenie będzie poświęcone wyborowi nowego przewodniczącego KRS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy nazwisko nowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 16:21
Nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Leszek Mazur. Krajowa Rada Sądownictwa wybrała też wieceprzewodniczących i prezydium oraz podjęła pierwsze merytoryczne decyzje. To było pierwsze posiedzenie KRS w nowym składzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM o Waldemarze Żurku: wszyscy muszą być równi wobec prawa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 08:04
- W takim razie tysiące radnych i polityków jest również szykanowanych, ponieważ to nie tylko posłowie i senatorowie, ale również radni sejmików, powiatów i gmin muszą ujawniać swoje oświadczenia majątkowe - tłumaczył w "Sygnałach Dnia" Michał Dworczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Sądu Najwyższego chce postawić pomnik Fransowi Timmermansowi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 17:03
– Frans Timmermans pracuje wspaniale na rzecz Polski. Za kilka lat stanie tutaj jego pomnik – powiedziała Małgorzata Gersdorf I Prezes Sądu Najwyższego w wywiadzie udzielonym "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
rozwiń zwiń