Marek Rzewuski: dobrowolne "dogadywanie się" banków z frankowiczami nie działa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 19:50
– PO, która w poprzedniej kadencji nie rozwiązała problemu, obecnie punktuje PiS również za nierozwiązenie problemu – powiedział w "Pulsie Trójki" Marek Rzewuski ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o sejmowym spotkaniu poświęconemu problemowi frankowiczów.
Audio
  • Czy będzie wsparcie dla frankowiczów? (Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Sejmie spotkali się posłowie z Komisji Finansów Publicznych, żeby porozmawiać o sytuacji tak zwanych kredytobiorców walutowych. W spotkaniu uczestniczą też przedstawiciele frankowiczów i banków. Sejm zajmuje się obecnie czterema regulacjami dotyczącymi kredytobiorców walutowych. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Podkomisja rozpatruje też dwa poselskie projekty ugrupowania Kukiz'15 i PO oraz prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspreadowej. 29 zmian w nowelizacji ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców hipotecznych przygotowała Kancelaria Prezydenta, ale ich szczegóły nie są jeszcze znane. 

– Każda okazja, kiedy mówi się o naszym problemie i go przedstawia publicznie, jest dla nas ważna, istotna  powiedział Marek Rzewuski.  Bardzo się cieszymy, że to posiedzenie miało miejsce  dodał, choć wskazał, że było ono zabarwione politycznie.  PO, która w poprzedniej kadencji nie rozwiązała problemu, obecnie punktuje PiS również za nierozwiązanie problemu  wyjaśnił. Jego zdaniem w tej chwili jedynie droga sądowa jest rozwiązaniem dla frankowiczów.  Sądy działają bardzo wolno, ale wiele wyroków dla nas korzystnych zapadło  wskazał. Podkreślił, że potrzebne jest rozwiązanie ustawowe, które obejmie również tych, którzy nie mają siły, ochoty lub pieniędzy, by walczyć w sądach. Jego zdaniem dobrowolne "dogadywanie się" banków z frankowiczami nie działa. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 Wielokrotnie pokazywaliśmy, że nie ma żadnego problemu, aby sprawę rozwiązać "hurtowo" niekoniecznie drogą ustawową  stwierdził Adam Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Wskazał, że dochodziło do złamania prawa przez wprowadzenie klientów w błąd co do natury udzielanej pożyczki i nie były to kredyty hipoteczne, ale pożyczki pod zastaw denominowane w innych walutach.  Jeżeli potraktujemy, że obywateli wprowadzono w błąd i rozporządzali swoim mieniem na swoją niekorzyść, to takie umowy z mocy prawa są nieważne, a instytucje, które uprawiały taki proceder powinny podlegać karze  dodał.  

Czy frankowicze doczekają się jakiejś pomocy ze strony państwa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marek Rzewuski (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu), Adam Sadowski (Centrum im. Adam Smitha)
Data emisji: 17.08.2018
Godzina emisji: 17.44

fc/mk

Czytaj także

Marek Borowski: tylko dobra polityka pieniężna pomoże frankowiczom. Obietnice polityków były nierealne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 09:00
– Jedyny skuteczny sposób pomocy frankowiczom to prowadzić dobrą politykę gospodarczą i finansową, która będzie utrzymywała kurs złotego na odpowienio mocnym poziomie – powiedział Marek Borowski w "Salonie politycznym Trójki".
rozwiń zwiń