Komentarze europosłów nt. przyszłości Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 18:39
– Niemcy prowadzą politykę separatystyczną w stostunku do interesów bezpieczeństwa energetycznego Europy, a jednocześnie innych nawołują, że mają się wyrzec suwerenności. Bardzo niedobra, cyniczna deklaracja – powiedział Marek Jurek, który na antenie Trójki dyskutował o sytuacji w Unii Europejskiej z Januszem Zemke.
Audio
  • Europosłowie Marek Jurek i Janusz Zemke o konsekwencjach Brexitu (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: artjazz/shutterstock.com

Angela Merkel stwierdziła, że "państwa narodowe powinny być gotowe do przekazania suwerenności, oczywiście zgodnie z ustaloną procedurą". Zdaniem Marka Jurka te słowa są "cyniczną deklaracją" niemieckiej przywódczyni. – Niemcy nie realizują wspólnej polityki europejskiej, na przykład w sprawie Nord Stream 2 – podkreślił europoseł.

Janusz Zemke mówił z kolei o sytuacji wokół Brexitu. Jak stwierdził, "jest rzeczą dobrą, że są szanse porozumienia z Wielką Brytanią" w tej kwestii.  Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że impas w negocjacjach został przełamany. Moim zdaniem to ważne dla Europy, ale także bardzo ważne dla Polski, bo mamy z Wielką Brytanią rozliczne kontakty personalne i interesy ekonomiczne  podkreślił europoseł.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityk SLD mówił też o tym, co Brexit oznacza dla Polski. Podał przykład jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie doszło do porozumienia w tej sprawie.  Każdej doby do Wielkiej Brytanii przyjeżdża ponad 4 tysiące TIR-ów, z czego ponad tysiąc to TIR-y z Polski. To pokazuje skalę kontaktów każdej doby. Brak regulacji sprawiałby, że na tej musiałyby być ścisłe kontrole celne, fitosanitarne i tak dalej. Byłby więc wtedy pełen paraliż komunikacyjny i gigantyczne kłopoty, także dla polskich firm  mówił Janusz Zemke.

Londyn można było uznać za swoistą przeciwwagę dla głosów Paryża i Berlina w UE. W opinii Marka Jurka "Wielka Brytania zawsze uważała, że Unia Europejska powinna być stosunkowo luźnym, w każdym razie ograniczonym, zrzeszeniem jak największej liczby państw europejskich".  Na pewno Polska w Unii Europejskiej bez Zjednoczonego Królestwa nie będzie miała istotnego partnera  oceni europoseł Prawicy RP.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Marek Jurek (europoseł, Prawica RP), Janusz Zemke (europoseł SLD)
Data emisji: 23.11.2018
Godzina emisji: 17.45

msze/mk