Co dalej z ambasador Mosbacher i relacjami Polska-USA? Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 18:56
– Georgette Mosbacher ma prawo lobbować na rzecz biznesu z kraju z którego pochodzi – stwierdził w "Pulsie Trójki" Tomasz Zalewski publicysta i były korespondent w USA. Z kolei prof. Zbigniew Lewicki zaznaczył, że według niego ambasador wysyłając list do polskiego rząd nie złamała protokołu dyplomatycznego. 
Audio
  • Prof. Zbigniew Lewicki i Tomasz Zalewski o relacjach polsko -amerykańskich (Puls Trójki/Trójka)
Georgette Mosbacher
Georgette Mosbacher Foto: PAP/Marcin Obara

Pretekstem do rozmowy o relacjach polsko-amerykańskich był list, jaki premier Mateusz Morawiecki otrzymał od Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. Dyplomatka poruszyła w nim temat polskiego śledztwa dotyczącego materiału telewizji TVN o środowiskach neonazistowskich. Szybko zwrócono uwagę na to, że zawiera błędy m.in. w nazwisku premiera Morawieckiego i ministra Brudzińskiego.

Jednak, według gości "Pulsu Trójki", "wyzywający" ton listu ambasador USA do przedstawicieli rządu nie musi świadczyć o złym stosunku władz amerykańskich do Polski. – Musimy pamiętać o tym, jak funkcjonują nowojorczycy, szczególnie ci z elity. To styl życia bardzo obcesowy i bezpośredni. Poprzednio mieliśmy takiego ambasadora – Nicholasa Reya (stacjonował w Polsce w latach 1993-97 – przyp. red.), który też wywodził się ze sfery biznesowej i zachowywał się podobnie. Mosbacher mówiła że będzie się zajmowała sprawami biznesu i robi to w sposób, który nie pasuje do naszego sposobu uprawiania polityki – stwierdził prof. Zbigniew Lewicki. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Amerykanista zaznaczył jednocześnie, że według niego działania Mosbacher nie łamią protokołu dyplomatycznego. - To co ona robi jest dopuszczalne. Mosbacher reprezentuje interesy amerykańskich przedsiębiorców. My też powinniśmy być w naszych negocjacjach bardziej zasadniczy – skwitował prof. Lewicki.

Podobnego zdania był Tomasz Zalewski. – Ambasador ma prawo lobbować na rzecz biznesu z kraju z którego pochodzi. Mosbacher nie ogranicza się do tego.  Mówi się w mediach, że ona zbeształa polski rząd – to nieprawda. Niektórzy politycy PiS-u zaczęli ja traktować w sposób protekcjonalny.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista), Tomasz Zalewski (publicysta, były korespondent w USA)
Data emisji: 28.11.2018 
Godzina emisji: 17.45

pz/gs


 

Czytaj także

Komentarze europosłów nt. przyszłości Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 18:39
– Niemcy prowadzą politykę separatystyczną w stostunku do interesów bezpieczeństwa energetycznego Europy, a jednocześnie innych nawołują, że mają się wyrzec suwerenności. Bardzo niedobra, cyniczna deklaracja – powiedział Marek Jurek, który na antenie Trójki dyskutował o sytuacji w Unii Europejskiej z Januszem Zemke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Rosjanie przygotowywali się do ataku na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:15
Eksperci odnieśli się do niedzielnych wydarzeń na Morzu Azowskim, gdzie, jak poinformowała ukraińska marynarka, Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą skutki listu ambasador USA Georgetty Mosbacher? Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 18:34
– Politycy obozu rządowego są wstrząśnięci formą tego listu i nie zamierzają się do niego odnosić – powiedział na antenie Trójki Marcin Makowski z tygodnika DoRzeczy. Do listu ambsador USA w Polsce Georgetty Mosbacher odniósł się również Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
rozwiń zwiń