Rosnąca brutalizacja w sieci. Hejt po śmierci Jolanty Szczypińskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:32
– Synowie gniewu mają bardzo poręczne zabawki, do których jesteśmy przyuczeni przez tysiące inżynierów świadomości społecznej – przyznał w "Pulsie Trójki" prof. Tomasz Żyro. – Media to niebezpieczny instrument – dodał prof. Jacek Dąbała.
Audio
  • Hejt w sieci po śmierci śp. Jolanty Szczypińskiej (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/ Shutterstock

Na zmarłą kilka dni temu posłankę Prawa i Sprawiedliwości Jolantę Szczypińską spadła w internecie fala hejtu. – Ewidentnie w dyskursie publicznym takie maksymy jak "o zmarłym mówi się dobrze albo wcale" zostają coraz częściej odrzucone. Ten problem jest uniwersalny, natura ludzka jest osłabiona, to synowie gniewu mają bardzo poręczne zabawki, do których jesteśmy przyuczeni przez tysiące inżynierów świadomości społecznej. Podąża za tym także kwestia walki politycznej na wszystkich poziomach, od aksjologicznego do kulturowego - ocenił prof. Tomasz Żyro.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Dziś mamy do czynienia z kulturą życia, zapomina się o kwestiach ostatecznych. Intensywność życia jest potężna, tak wciągająca i fascynująca, że niektórzy przestają się liczyć z faktem, iż muszą umrzeć. Media społecznościowe również wpisują się w tę dynamikę. Tam można wszystko, ludzie odreagowują tam swoje stresy. Trzeba zadać sobie pytanie czy rozemocjonowanie tłumów i wyborców przez media, polityków nie będzie mieć poważniejszych konsekwencji. Media to niebezpieczny instrument – stwierdził prof. Jacek Dąbała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: prof. Tomasz Żyro (amerykanista), prof. Jacek Dąbała (medioznawca)
Data emisji: 10.12.2018 
Godzina emisji: 17.45

dn/gs

Czytaj także

Nie żyje Jolanta Szczypińska. "Miała wielkie serce i olbrzymią wrażliwość"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 12:51
Nie żyje wieloletnia posłanka Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska. Miała 61 lat. W Sejmie zasiadała nieprzerwanie od 2004 roku.
rozwiń zwiń