Wyrok ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" słuszny? Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 18:27
– W mojej ocenie wyrok sądu był spodziewany i sprawiedliwy – ocenił w "Pulsie Trójki" wyrok ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" Marcin Wikło z tygodnika "Sieci". Natomiast według Jakuba Majmurka z Krytyki Politycznej "obraz AK w serialu nie był na tyle dyfamacyjny, by angażować w sprawę sąd".
Audio
  • Jakub Majmurek i Marcin Wikło o wyroku ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" (Puls Trójki)
Kombatant, żołnierz AK Zbigniew Radłowski na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Krakowie
Kombatant, żołnierz AK Zbigniew Radłowski na sali rozpraw Sądu Okręgowego w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, na swojej stronie i zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia – zdecydował krakowski sąd okręgowy. Muszą także zamieścić przed emisją serialu oświadczenie nt. roli żołnierzy AK podczas wojny. 

O tej sprawie mówili w "Pulsie Trójki" Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej i Marcin Wikło z tygodnika "Sieci". – Najważniejsze jest to, że każda emisja tego serialu będzie poprzedzona planszą z informacją historyczną i wyjaśnieniem, czym tak naprawdę była Armia Krajowa. W mojej ocenie wyrok sądu był spodziewany i sprawiedliwy – stwierdził Wikło. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jakub Majmurek ocenił natomiast, że z serialem "Nasze matki, nasi ojcowie" jest wiele problemów. – Chodzi o to, jak przedstawia Europę Wschodnią, co wpisuje się w obecne w Niemczech stereotypy. Ale jeżeli mówimy o obrazie AK w tym serialu, to nie uważam, by był on na tyle dyfamacyjny, by zasługiwał na polemikę przy użyciu wymiaru sprawiedliwości – przekonywał publicysta. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Marcin Wikło ("Seci")
Data emisji: 28.12.2018 
Godzina emisji: 17.45

kad/kw

Czytaj także

Tadeusz Płużański: wyrok w sprawie serialu ZDF może być przełomem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:43
- Przedstawianie Armii Krajowej, jako organizacji bandyckiej i antysemickiej było po prostu kłamstwem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o niemieckim serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" historyk Tadeusz Płużański.
rozwiń zwiń