Nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców. Komentarze parlamentarzystów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:56
– Jeszcze w styczniu będziemy tę ustawę procedować – zapewnił w audycji "Puls Trójki" poseł z ramienia PiS Tadeusz Cymański, odnosząc się do nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, nad którą pracuje sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. – Można było ją szybciej skończyć – odparła Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.
Audio
  • Nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców. Komentarze posłów (Puls Trójki)
Tadeusz Cymański
Tadeusz CymańskiFoto: Polskie Radio

W miniony czwartek w radiowej Jedynce w audycji "Sygnały dnia" wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha przypomniał, że w Sejmie od dłuższego czasu oczekują prezydenckie projekty mające pomóc frankowiczom. Chodzi dokładnie o cztery projekty, spośród których najważniejszym jest wspomniana wcześniej ustawa, czekająca na nowelizację. – Znaczny upływ czasu wskazuje, że dynamika prac mogłaby być większa – stwierdził nawiązując do działań podkomisji.

W związku z tym w poniedziałek z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem spotkał się z posłem Tadeuszem Cymańskim. Parlamentarzysta jest bowiem przewodniczącym działającej w ramach komisji finansów publicznych podkomisji ds. ustaw frankowych, zajmującej się rozwiązaniami dotyczącymi frankowiczów.

– Jaka jest konkluzja po tym spotkaniu? Dobra. Jeszcze w styczniu na podkomisji będziemy tę ustawę procedować. Ona w niektórych miejscach wymaga poprawek, ale myślę, że to nie przekracza możliwości komisji czy posłów. W dyskusji będziemy punkt po punkcie szli przez tę ustawę i rozmawiali o różnych szczegółach – zapewnił Tadeusz Cymański.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Ustawę można było dawno temu skończyć – stwierdziła posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska, która również pracuje w sejmowej podkomisji ds. ustaw frankowych. – To, że prace w niej kompletnie stanęły, jest wyłącznie brakiem politycznej woli ze strony PiS do tego, żeby prace nad ustawą się toczyły i żeby znaleźć jakieś rozwiązanie. A to rozwiązanie musi być pośrednie. Chodzi o to, by posiadającym kredyty we frankach obywatelom ulżyć, ale żeby nie stało się to kosztem tych, którzy mają kredyty w złotówkach. Bo przecież na koniec dnia za wszystkie straty w bankach ktoś musi zapłacić – zaznaczyła parlamentarzystka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Tadeusz Cymański (PiS), Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna)
Data emisji: 7.01.2019
Godzina emisji: 17.44

PAP/bb/kw