Opozycja szykuje się na wybory. Henryk Domański i Kazimierz Kik o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 18:24
– Podejrzenie, że Grzegorz Schetyna będzie działał na rzecz wzmacniania Platformy poprzez wchłanianie mniejszych ugrupowań opozycyjnych może doprowadzić do zdytansowania się ich od wchodzenia w zbyt bliskie związki z PO – mówił na antenie Trójki prof. Kazimierz Kik. Prof. Henryk Domański uważa, że jeśli powstanie szeroka koalicja opozycji to "nawet po ewenetalnym wygraniu wyborów od razu się rozpadnie".
Audio
  • Czy opozycyjna koalicja ma szanse w starciu z PiS? Komentarze (Puls Trójki)
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna Foto: PlatformaObywatelska/Twitter

W styczniowym sondażu dla IBRiS PiS uzyskał o 1,9 proc (39,1 proc.). więcej niż w badaniu z 7-8 grudnia. Platforma Obywatelska ma 26,3 proc poparcia, co oznacza pięcioprocentowy spadek. Nowoczesna uzyskała 0,9 proc. poparcia ankietowanych. Jak uważa Henryk Domański, jest to wynik "wcale nie zaskakujący". Jak powiedział jest to "kompletny upadek" tej partii. – Sytuacja w dalszym ciągu pokazuje, że PiS ma przewagę. Nic się tutaj nie zmieniło – powiedział socjolog.

Zdaniem prof. Kazimierza Kika niższy wynik PO nie jest przypadkowy. – Przywódca Platformy stracił wiarygodność w obozie opozycji sposobem w jaki podjął próbę rozwiązania problemu Nowoczesnej - mówił politolog. Jego zdaniem "wyborcy premiują jedność Prawa i Sprawiedliwości" – Na tle sytuacji rysującej się w obozie opozycyjnym (partia rządząca) wygląda na bardzo stabilną – mówił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czy partie opozycyjne mogą stworzyć szeroką koalicję? Zdaniem Henryka Domańskiego, "są to bardzo różne partie o różnych interesach". – Przeciętny wyborca od razu się zastanowi: po co mam głosować na SLD, skoro jestem za PSL, albo odwrotnie: jeżeli jestem za PO z jakiej racji mam głosować na PSL – mówi Henryk Domański. Jego zdaniem ten problem "skazuje tę opozycję na niepowodzenie w wyborach".

Według Kazimierza Kika "opozycja dzisiaj potrzebuje konstruktywnej alternatywy dla programu PiS". Jak mówił, gdyby partie opozycyjne stworzyłyby jeden obóz powstałby "konglomerat, który po potencjalnym zwycięstwie wyborczym rozpadnie się, dlatego, że tam nie ma potencjału na kompromis programowy". – Tam są zbyt rozbieżne postulaty i oczekiwania – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk), prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 8.01.2019
Godzina emisji: 17.45

msze