Minister rolnictwa: mięso z nielegalnego uboju było bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 18:18
– Za granicą padają nawet słowa o niekupowaniu nie tylko polskiej wołowiny, ale także polskiej żywności. To jest histeria, która nie ma poparcia w faktach – powiedział w radiowej Trójce minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o nielegalnym uboju: mięso było bezpieczne dla człowieka (Puls Trójki)
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski Foto: PR

W połowie stycznia telewizja TVN24 wyemitowała reportaż o nielegalnym uboju krów, który odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Inspekcja Weterynaryjna we współpracy z policją natychmiast podjęła czynności sprawdzające, wyjaśniające i zabezpieczające. Rzeźnia, w której dokonywano nielegalnego uboju, została zamknięta. 

– Cała sprawa miała miejsce z powodu złodziejów i oszustów, którzy z chęci zysku i pazerności doprowadzili w jednym z zakładów do nielegalnego uboju, ale ważniejsza jest późniejsza narracja o chorym mięsie z chorych krów – ba, w domyśle nawet o padlinie – a to mięso pod pewnymi warunkami może nadawać się do spożycia. Tutaj zawiodła procedura, ponieważ przy uboju nie było lekarzy weterynarii. Służby polskie sprawdzają też, jak doszło do tego, że odpowiednimi pieczątkami posługiwano się bez wiedzy medyków – powiedział minister rolnictwa.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość audycji przyznał, że "w obecnej chwili za granicą padają nawet słowa o niekupowaniu nie tylko polskiej wołowiny, ale także polskiej żywności". – To jest histeria, która nie ma poparcia w faktach. Mięso z tej ubojni zostało przebadane, było bezpieczne dla człowieka, nie było mięsem chorym – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski.

– Czuję brzemię odpowiedzialności za polskie rolnictwo. Nie bagatelizuję sprawy tej nieszczęsnej wołowiny, bo to w obecnej chwili jest najważniejsze dla polskiego rolnictwa. Musimy wyjaśnić tę sprawę, ukarać winnych i odzyskać zaufanie konsumentów w Polsce i na świecie. Ten temat powinien wszystkich w Polsce jednoczyć – dodał minister.

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpi do rządu o przesunięcia środków na wsparcie lekarzy pracujących w Inspekcji Weterynaryjnej. Szef resortu rolnictwa mówił w radiowej Trójce, że zdecyduje o tym minister finansów. Gość Trójki przyznał, że weterynarze przez pewien czas nie dostawali podwyżek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)
Data emisji: 5.02.2019 
Godzina emisji: 17.44

PAP/dn/mk