X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o pomnik Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:14
– Bardzo mi miło, że prezydent Andrzej Duda stwierdził, iż Tadeusz Mazowiecki zasługuje na pomnik – powiedział w audycji "Puls Trójki" Jan Lityński, były poseł, opozycjonista i uczestnik obrad Okrągłego Stołu. – Tę sprawę trzeba przemyśleć – zaznaczył Krzysztof Wyszkowski, który te obrady z bliska obserwował.
Audio
  • Jan Lityński i Krzysztof Wyszkowski o tym, czy należy się pomnik Tadeuszowi Mazowieckiemu (Puls Trójki)
Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz MazowieckiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W środę, 6 lutego, obchodziliśmy 30. rocznicę rozpoczęcia rozmów przy Okrągłym Stole. Jedną z osób, która siedziała po stronie opozycji, był Tadeusz Mazowiecki, późniejszy premier. Jak stwierdził w tym tygodniu w jednym z wywiadów prezydent Andrzej Duda, szef rządu w latach 1989-1991 zasługuje na pomnik w Warszawie.

– Gdyby chodziło o inicjatywę prywatną, to proszę bardzo. Natomiast jeśli ma być to inicjatywa państwowa, to tę sprawę trzeba przemyśleć. Wielokrotnie bowiem pisałem, że Tadeusz Mazowiecki był wychowankiem agenta NKWD, a później współpracował z wywodzącym się stąd Franciszkiem Mazurem. Był także figurantem Jakuba Bermana, który dał mu do kierowania miesięcznik "Więź". Mazowiecki to człowiek o niejednorodnej przeszłości – powiedział Krzysztof Wyszkowski.

Te słowa zadziwiły Jana Lityńskiego. – Przecież Krzysztof Wyszkowski był protegowanym Lecha Wałęsy w "Tygodniku Solidarność", gdzie pełnił funkcję sekretarza redakcji właśnie pod kierownictwem redaktora naczelnego w osobie Tadeusza Mazowieckiego. I wtedy te rzeczy, które opowiada teraz o Bermanach i Mazurach, mu nie przeszkadzały – zaznaczył.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jan Lityński dodał, że popiera inicjatywę Andrzeja Dudy. – Bardzo mi miło, że prezydent stwierdził, iż Tadeusz Mazowiecki zasługuje na pomnik. Tym samym odwołuje swoje słowa, że po 1989 roku rządzili nami teoretycznie zdrajcy. Skoro okazuje się, że Mazowiecki nie jest już teoretycznie zdrajcą, a człowiekiem niezwykle zasłużonym, z czym ja się całkowicie zgadzam, to bardzo mi to zdanie odpowiada – podkreślił.

Krzysztof Wyszkowski przyznał, że był protegowanym Lecha Wałęsy. – Ale sam się mianowałem sekretarzem. O przeszłości Tadeusza Mazowieckiego wtedy nie wiedziałem, bo rzeczywiście byłem człowiekiem z prowincji, nieświadomym wszystkich spraw – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Jan LityńskiKrzysztof Wyszkowski
Data emisji: 7.02.2019 
Godzina emisji: 17.45

bb/kw