Bartosz Cichocki o Nord Stream 2: w Berlinie rośnie świadomość, że był to błąd

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 18:57
– Będziemy kontynuować zabiegi polegające na zablokowaniu tego projektu, przede wszystkim w kontaktach z Berlinem, gdzie rośnie świadomość, że był to błąd – mówił na antenie radiowej Trójki Bartosz Cichocki, 
Audio
  • Wiceszef MSZ zaznaczył, że w Berlinie rośnie świadomość, że Nord Stream 2 to był błąd (Puls Trójki)
Bartosz Cichocki
Bartosz CichockiFoto: Trójka

Ambasadorowie krajów UE zgodzili się na przepisy, które teoretycznie mają utrudnić powstanie Nord Stream 2. Chodzi o objęcie projektu unijnym pakietem energetycznym, co miałoby obniżyć rentowność całego przedsięwzięcia. Wcześniej Niemcy i Francja zawarły w tej sprawie kompromis.

– Podpisaliśmy się pod tym kompromisem. Uznaliśmy go za jedyny dziś realny. Dziś najważniejsze jest to, że Niemcy zrozumiały, że tego  typu projekt nie może się odbywać poza prawem unijnym, które Unia Europejska sama, z własnej woli przyjęła. Mieliśmy zupełnie zdumiewający konflikt między kilkunastoma państwami członkowskimi UE i Niemcami ws. wyjaśnienia czy pakiet energetyczny UE dotyczy takich interkonektorów – mówił wiceszef MSZ.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".


Bartosz Cichocki przypomniał, że USA wciąż rozważają, czy nie obłożyć Nord Streamu sankcjami. - Będziemy kontynuować zabiegi polegające na zablokowaniu tego projektu, przede wszystkim w kontaktach z Berlinem, gdzie rośnie świadomość, że był to błąd. Także w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi, które biorą pod uwagę sankcje. Stanowisko USA potwierdza tylko, że to nie jest problem tylko polsko-niemiecki – zaznaczył Cichocki. – To jest problem między wspólnotą świata zachodniego a Niemcami – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Bartosz Cichocki (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 8.02.2019 
Godzina emisji: 17.44

dcz/kw

Czytaj także

Czy można zatrzymać Nord Stream 2? "Zły i antyeuropejski projekt"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:37
– Nord Stream 2 mogą zatrzymać sankcje amerykańskie – powiedział Jacek Saryusz-Wolski. – Większość w UE widzi niekompatybilność tego projektu z naszą polityką energetyczną – dodał Bogusław Liberadzki.
rozwiń zwiń