Skandaliczne słowa izraelskiego ministra. "To czysty antypolonizm"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 19:12
– Izrael musi zrozumieć, że podobnie jak sam jest bardzo wrażliwy na kwestie historyczne i antysemityzm, tak my mamy prawo i będziemy stanowczo reagować na wszelkie przejawy antypolonizmu – mówił na antenie radiowej Trójki Zbigniew Gryglas ("Porozumienie"). – Jestem pewien, że nie byłoby wypowiedzi ministra Katza, gdybyśmy wydalili amerykańską dziennikarkę, dali jej bilet w jedną stronę – stwierdził Piotr Apel ("Kukiz'15").
Audio
  • Szef izraelskiego MSZ stwierdził, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki" (Puls Trójki)
Israel Katz
Israel Katz Foto: PAP/EPA/SEBASTIAN SCHEINER

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu został odwołany po interwencji premiera Mateusza Morawieckiego – dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rządu. Szefowie rządów V4 zdecydowali, że szczyt odbędzie się po wyborach parlamentarnych w Izraelu. 

Poseł Kukiz'15 podkreślił, że polski rząd powinien zrobić więcej w tej sprawie. – Polski rząd podjął właściwą decyzję. Ale powinien zrobić znacznie więcej, czyli zareagować tak, jak reagują poważne państwa na to, jak są obrażane (…). Najpierw amerykańska dziennikarka napluła nam wszystkim w twarz, później wypowiedź Pompeo, wreszcie wypowiedzi ministrów i premiera Izraela – stwierdził Piotr Apel. – Każde poważne państwo reaguje adekwatnie do czynów. Jestem pewien, że nie byłoby wypowiedzi ministra Katza, gdybyśmy wydalili dziennikarkę, dali jej bilet w jedną stronę – dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zbigniew Gryglas stwierdził, że słowa szefa izraelskiego MSZ to "czysty antypolonizm". – Wypowiedź obecnego ministra spraw zagranicznych Izraela jest zupełnie niedopuszczalna. Dzisiaj minister Dworczyk, szef kancelarii premiera, słusznie określił ją jako rasistowską. Dla mnie to jest czysty antypolonizm, tak postrzegam tę wypowiedź. O kraju, który stracił 6 milionów obywateli, w tym 3 miliony pochodzenia żydowskiego, narodowości żydowskiej, w którym działały takie osobowości jak Jan Karski czy inni, którzy informowali społeczność międzynarodową o tym, że Niemcy popełniają w Polsce, na jej terenie taką zbrodnię, nie można w ten sposób mówić – powiedział poseł. – To zupełnie niedopuszczalne, by w ramach kampanii wyborczej, która się toczy w Izraelu, wykorzystywać kwestie relacji międzynarodowych, w tym wypadku polsko-izraelskich, i kwestie historyczne. Izrael musi zrozumieć, że podobnie jak sam jest bardzo wrażliwy na kwestie historyczne i antysemityzm, tak my mamy prawo i będziemy stanowczo reagować na wszelkie przejawy antypolonizmu – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Apel (Kukiz'15), Zbigniew Gryglas (Porozumienie)
Data emisji: 18.02.2019 
Godzina emisji: 17.46

dcz/mk

Czytaj także

Zbigniew Gryglas chwali decyzję premiera ws. odwołania wyjazdu polskiej delegacji na szczyt V4 w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:37
Zbigniew Gryglas z klubu Prawa i Sprawiedliwości chwali decyzję premiera, który odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 w Jerozolimie. Mateusz Morawiecki poinformował, że nikt z polskich władz nie pojedzie na to spotkanie. To reakcja na zarzuty izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który mówił o rzekomym antysemityzmie Polaków.
rozwiń zwiń