X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ZNP zapowiedział strajk nauczycieli na 8 kwietnia. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:50
– Obawiam się, czy autorzy pomysłu o strajku nauczycieli nie synchronizują terminów z kalendarzem wyborczym i czy nie jest to protest polityczny pod płaszczykiem haseł socjalnych – powiedział w "Pulsie Trójki" Agaton Koziński ("Polska The Times"). – Jeżeli chodzi o strajk nauczycieli, trudno mieć wątpliwości natury etycznej, ponieważ w Polsce bardzo nadużywa się pojęcia misji - stwierdziła dr Katarzyna Kasia ("Kultura Liberalna").
Audio
  • Katarzyna Kasia ("Kultura Liberalna") i Agaton Koziński ("Polska The Times") o strajku nauczycieli (Puls Trójki)
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir BroniarzFoto: PAP/Jakub Kamiński

W poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że 8 kwietnia ma rozpocząć się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których – w wyniku referendum – uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie.

MEN zwróciło uwagę, że protest nauczycieli może zakłócić egzaminy gimnazjalne i pokrzyżować życiowe plany uczniów. Resort podkreślił, że systematycznie podnosi pensje nauczycieli po pięciu latach ich zamrożenia.

– Nauczyciele w Polsce nigdy nie podjęli takiej masowej akcji protestacyjnej i nie jest to grupa zawodowa, która by się odpowiednio głośno dopominała o swoje prawa. Jeżeli teraz są tak zdesperowani, że podejmują taką decyzję, to należy ją uszanować – stwierdziła dr Katarzyna Kasia. Podkreśliła, że "absolutnie strajk nauczycieli popiera", choć sama jest mamą córki, która chodzi do szkoły.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Agatona Kozińskiego, "nauczyciele na pewno powinni lepiej zarabiać". Gość "Pulsu Trójki" podkreślił, że trzeba jednak zwrócić uwagę na "Kartę Nauczyciela", która daje tej grupie zawodowej "mnóstwo przywilejów". – Przemyślmy, czy tych przywilejów nie dałoby się powymieniać na konkretne pieniądze – stwierdził publicysta "Polski The Times".

Dr Katarzyna Kasia powiedziała, że nauczycieli do protestu zainspirowali policjanci, którzy wywalczyli podwyżki. Sprzeciwiła się jednak formie protestu, polegającej na braniu zwolnień lekarskich. – Sytuacja w oświacie jest tak niedobra, że tutaj nie ma co udawać, że wszystko jest ok, a my jesteśmy chorzy i zmęczeni. Wszystko dojrzało do tego, żeby przyjąć bardziej konkretną formę protestu – oceniła.

– Obawiam się, czy autorzy pomysłu tego strajku nie synchronizują terminów z kalendarzem wyborczym i nie jest to protest polityczny pod płaszczykiem haseł socjalnych, haseł zawodowych, strajk który ma utrudnić ekipie rządzącej start w wyborach 26 maja, a potem na jesieni - podkreślił Koziński. Podkreślił jednak, że wierzy, iż intencje nauczycieli są czyste.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzący: Beata Michniewicz 
Gość: Dr Katarzyna Kasia ("Kultura Liberalna"), Agaton Koziński ("Polska The Times")
Data emisji: 04.03.2019
Godzina emisji: 17:45

paw/gs