X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sześć lat pontyfikatu papieża Franciszka. O. prof. Witold Kawecki: pokazuje, że na świat trzeba patrzeć oczami biednych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:19
– Papież Franciszek nie jest człowiekiem, który np. pozostawi po sobie niezapomniane dokumenty, ale jest na swój sposób ciekawy. Odkrywa coś, co się nazywa opcją preferencyjną na rzecz ubogich i pokazuje, że na świat trzeba oczami biednych ludzi. To dodaje mu sympatii – powiedział w "Pulsie Trójki" o. prof. Witold Kawecki z UKSW, odnosząc się do 6. rocznicy pontyfikatu Jorge Mario Bergoglio.
Audio
  • O. prof. Witold Kawecki podsumowuje sześć lat pontyfikatu papieża Franciszka (Puls Trójki)
Papież Franciszek uczestniczy w rekolekcjach w Casa Divin Maestro
Papież Franciszek uczestniczy w rekolekcjach w Casa Divin MaestroFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

13 marca 2013 r. kardynał z Argentyny został wybrany papieżem. Jorge Mario Bergoglio przyjął imię Franciszek. Po sześciu latach, jakie minęły od momentu, kiedy rozpoczął swój pontyfikat, mówi się, że ostatni rok miał najtrudniejszy. Chodzi o kwestię pedofilii w Kościele katolickim.

Szósta rocznica wyboru, którą Franciszek spędza na wielkopostnych rekolekcjach w podrzymskim miasteczku Ariccia, zbiegła się w czasie m.in. ze skazaniem za czyny pedofilii przez sąd w Australii na sześć lat więzienia kardynała George'a Pella – do niedawna wpływowego dostojnika Watykanu i bliskiego współpracownika papieża.

– Pontyfikat Franciszka jest bardzo ciekawy i oryginalny, choć oczywiście wcale nie jest łatwy. Kościół dzisiaj znajduje się bowiem w specyficznej sytuacji, a nawet w pewnych tarapatach. Jednak od strony wizerunkowej papież radzi sobie dobrze, a przede wszystkim usiłuje tutaj zrobić wszystko, co może – zaznaczył o. prof. Witold Kawecki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Sześć lat pontyfikatu papieża Franciszka to 27 podróży do 41 krajów, dwie encykliki i pierwsze miejsce w rankingach zaufania we Włoszech z około 80-procentowym poparciem. – Jest ono rewelacyjne. Franciszek jest bardzo popularny i lubiany niekoniecznie przez grona stricte katolickie, ale zwłaszcza przez ludzi, którzy są trochę na uboczach Kościoła. Zresztą takie osoby spotykam podróżując po Europie – powiedział gość audycji.

O. prof. Witold Kawecki podkreślił, że Franciszek jest zupełnie innym papieżem niż dwaj jego poprzednicy. – To nie jest człowiek, który np. pozostawi po sobie niezapomniane dokumenty. Nie jest wyśmienitym teologiem, jak Benedykt XVI, i nie jest człowiekiem mediów, czującym każde drgnienie mikrofonu i kamery, jak Jan Paweł II. Ale papież Franciszek na swój sposób jest ciekawy i odkrywa coś, co się nazywa opcją preferencyjną na rzecz ubogich. Pokazuje, że na świat trzeba patrzeć oczami biednych ludzi. To dodaje mu sympatii – zaznaczył gość "Pulsu Trójki".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: o. prof. Witold Kawecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 13.03.2019 
Godzina emisji: 17.44

bb/gs

Czytaj także

Papież Franciszek: żądza posiadania i ludzka sława to iluzja sukcesu i szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 15:28
Papież Franciszek przestrzegł wiernych w niedzielę przed trzema pokusami: żądzą posiadania, ludzką sławą i instrumentalnym wykorzystywaniem Boga. - Proponuje je zawsze świat, obiecując wielkie sukcesy i chcąc nas oszukać – mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija sześć lat od wyboru papieża Franciszka. Rocznica w cieniu skandali

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:20
27 podróży do 41 krajów, dwie encykliki, pierwsze miejsce w rankingach zaufania we Włoszech z około 80-procentowym poparciem, nadal nieukończona reforma Kurii Rzymskiej - to bilans sześciu lat pontyfikatu papieża Franciszka. Został wybrany 13 marca 2013 roku. 
rozwiń zwiń