Kurator oświaty: nauczyciel ma obowiązek kierować się dobrem ucznia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 18:20
– Prawem nauczyciela jest oczywiście podjęcie strajku, jednak prawem ucznia jest przede wszystkim nauka i ukończenie szkoły – powiedziała na antenie Trójki Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty. – Każdy musi podjąć decyzję zgodną ze swoim sumieniem – dodała Urszula Woźniak, prezes mazowieckiego ZNP.
Audio
  • Kurator: nauczyciel ma obowiązek kierować się dobrem ucznia (Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chinnapong

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że ostatni dzień egzaminu gimnazjalnego przebiegł bez zakłóceń. Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego postanowiło kontynuować strajk i wystąpić do premiera o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że w strajkujących szkołach mogą nie odbyć się rady pedagogiczne. Zagraża to egzaminom maturalnym, bo przed 26 kwietnia rady muszą wystawić maturzystom oceny. 

– Jeżeli nauczyciele zadeklarowali, że strajkują, co jest ich dobrą wolą, i podpiszą listy strajkujących, to nie będą uczestniczyć w posiedzeniu rad klasyfikujących. Każdy musi podjąć decyzję zgodną ze swoim sumieniem – powiedziała Urszula Woźniak, prezes mazowieckiego ZNP.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Pani prezes Woźniak chce powiedzieć wszystkim maturzystom, że nie ukończą klasy III lub IV. Prawem nauczyciela jest oczywiście podjęcie strajku, jednak prawem ucznia jest przede wszystkim nauka i ukończenie szkoły. Nauczyciel ma obowiązek kierowania się dobrem ucznia i apeluje do ich sumień – powiedziała Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Urszula Woźniak (prezes mazowieckiego ZNP) i Monika Kończyk (pomorska kurator oświaty)
Data emisji: 12.04.2019 
Godzina emisji: 17.45

IAR/dn/mk

Czytaj także

"Debata Poranka". Ile potrwa strajk nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:43
- Nauczyciele myślą nie tylko kategoriami swoich postulatów, przede wszystkim myślą kategorią swojego portfela. Za strajk nie należy im się wynagrodzenie. Każdy dzień protestu będzie istotną stratą - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi Debaty Poranka byli również Dariusz Grzędziński (Fakt) i Maciej Kożuszek (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń