Motywy terrorystów, którzy uderzyli na Sri Lance. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 19:03
Odpowiedzialność za przeprowadzenie w niedzielę Wielkanocną serii krwawych zamachów na Sri Lance wzięło na siebie Państwo Islamskie. Między innymi o tym, jakie mogły być motywy ataków rozmawiali w "Pulsie Trójki: dziennikarz śledczy Witold Gadowski i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Azji Krzysztof Renik. 
Audio
  • Dziennikarze: Witold Gadowski i Krzysztof Remik na temat zamachów na Sri Lance i motywów terrorystów. (Puls Trójki)
Zbiorowy pogrzeb ofiar zamachów na Sri Lance
Zbiorowy pogrzeb ofiar zamachów na Sri LanceFoto: PAP/EPA/M.A. PUSHPA KUMARA

W środę władze Sri Lanki poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych zamachów wzrosła do 359. W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki, oraz na luksusowe hotele. Były to największe ataki na Sri Lance, odkąd w 2009 roku zakończyła się tam wojna domowa. Władze kraju twierdzą, że to odwet za za ataki na dwa meczety, do których w połowie ubiegłego miesiąca doszło w Nowej Zelandii.

- Moim zdaniem, to jest atak przede wszystkim na cywilizację typu zachodniego. Pamiętajmy, że w Azji Południowej - także na Cejlonie i w Indiach - chrześcijaństwo jest postrzegane, jako element zachodu, tradycji zachodniej - powiedział Krzysztof Renik. Jak podkreślił, ze strony terrorystów mógł to być sygnał dla ludzi zachodu, że nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Fakt, iż z jednej strony atakowano kościoły, a z drugiej luksusowe hotele wskazuje na to, że ci zbrodniarze zdecydowali się, by pokazać iż cywilizacja zachodnia jest w każdym zakątku globu zagrożeniem - stwierdził Krzysztof Renik.

Witold Gadowski zwrócił uwagę, że wciąż niewiele wiemy o sprawcach, choć do przeprowadzenia zamachów przyznała się lokalna organizacja islamistyczna National Thowheeth Jama'ath (NTJ), a odpowiedzialność wzięło na siebie Państwo Islamskie.

- Dziś w zasadzie każdy zamach może być sygnowany przez Państwo Islamskie, które stało się taką "franczyzą". Jeśli dla terrorystów jest "sukces" w postaci udanego zamachu, to od razu pojawia się "firma" Państwo Islamskie - powiedział. Zdaniem Witolda Gadowskiego "w momencie, kiedy udało się rozbić terytorialne Państwo Islamskie, będziemy mieli do czynienia z terroryzmem rozproszonym". - Czyli z komórkami, które ad hoc mogą się przypisywać do Państwa Islamskiego - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Witold Gadowski (dziennikarz śledczy), Krzysztof Renik (korespondent Polskiego Radia w Azji Południowej) 
Data emisji: 24.04.2019 
Godzina emisji: 17:45

paw/


Czytaj także

Reuters: Syryjczyk aresztowany w związku z zamachami na Sri Lance

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 09:42
Policja na Sri Lance aresztowała obywatela Syrii w związku z niedzielną serią ataków terrorystycznych na kościoły i hotele w tym kraju - poinformowała we wtorek Agencja Reutera, powołując się na trzy źródła w lankijskim rządzie i wojsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za ataki na Sri Lance

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 13:55
Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za niedzielne zamachy terrorystyczne na Sri Lance - poinformowała we wtorek powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq. Nie podała ona jednak żadnych dowodów na to.
rozwiń zwiń