Politycy o obchodach 1 maja: nie może być haseł totalitarnych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
1 maja ulicami Warszawy przejdzie Marsz Suwerenności organizowany przez środowiska narodowe. Krzysztof Bosak z Konfederacji i Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna przyznali zgonie: "tego dnia nie mogą się pojawić hasła totalitarne".
Audio
  • Krzysztof Bosak i Krzysztof Gawkowski o obchodach 1 maja (Trójka/Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: irena iris szewczyk /Shutterstock

Krzysztof Bosak, który startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, mówił w radiowej Trójce, że prezydent Rafał Trzaskowski, wydając zakaz organizacji Marszu Suwerenności w Warszawie, nadużył swoich kompetencji. Ostatecznie sąd uchylił decyzję ratusza w tej sprawie.

Polityk zapytany o charakter wydarzenia, wyjaśnił, że organizowany 1 maja marsz będzie pokojowy, a jego celem jest przypomnienie Polakom o wartości polskiej suwerenności. – Chcemy pokazać, że przywiązanych do suwerenności polskiego państwa Polaków jest kilka milionów, i że nigdy nie było w naszym kraju pełnego konsensusu w kwestii zrzekania się władzy na rzecz Brukseli – stwierdził.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z kolei Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna mówił, że nie przyłączy się do marszu Konfederacji, ponieważ jego ugrupowanie organizuje własne obchody. – Z okazji święta pracy złożymy życzenia wszystkim pracownikom i pracowniom. Pokażemy też program dotyczący innowacji, organizujemy też piknik europejski – wyjaśnił kandydat Wiosny w wyborach do PE.

Zapytany przez Beatę Michniewicz o organizację Marszu Suwerenności, stwierdził, że nie ma "nic przeciwko temu, żeby każdy mógł się gdzieś gromadzić". – Pod jednym warunkiem, że na manifestacjach, demonstracjach, obchodach, pochodach nie będzie haseł totalitarnych, faszystowskich czy komunistycznych – stwierdził.

– Zgadzam się, że takich haseł należy unikać – dodał Krzysztof Bosak.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy, Konfederacja), Krzysztof Gawkowski (partia Wiosna)
Data emisji: 30.04.2019 
Godzina emisji: 17:45

pkur/ml