Kontrowersyjna ustawa 447. Czy roszczenia środowisk żydowskich wobec Polski są słuszne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kontrowersyjna ustawa 447. Czy roszczenia środowisk żydowskich wobec Polski są słuszne?
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polski rząd konsekwentnie powtarza, że nie ma mowy o jakimkolwiek zwrocie bezspadkowego mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego. Co jakiś czas pojawiają się jednak głosy, że Polska powinna wypłacić odszkodowania organizacjom żydowskim. O tym, czy faktycznie jest się czego obawiać, rozmawiali w "Pulsie Trójki" Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ) i Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu).

Posłuchaj

Szymon Szynkowski vel Sęk i Stanisław Tyszka nt. amerykańskiej ustawy 447 (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W grudniu 2017 roku ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 roku przez aklamację przyjęła ją Izba Reprezentantów. Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę w maju 2018 roku. 

– Niektórzy próbują za pomocą tego tematu zbić jakieś punkty wyborcze, tymczasem ustawa 447 nie jest jakimś nagłym aktem działań administracji amerykańskiej, która od lat podejmuje na różnych poziomach temat restytucji mienia – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, ten temat jest zamknięty ze strony Polski. – Nie ma uzasadnienia dla takiej restytucji, ani prawnego, ani moralnego – stwierdził wiceszef MSZ.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jego zdaniem, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo "wie o tym", ale podejmuje ten temat, "bo stoją za nim środowiska polityczne, które oczekują od administracji amerykańskiej aktywnego działania w tej sprawie". Podkreślił, że sprawa roszczeń jest dyskutowana zazwyczaj na bardzo niskim szczeblu i nie ma dla Polski żadnego prawnego znaczenia.

Według Stanisława Tyszki, "rząd PiS jest pod bardzo silnym naciskiem zarówno środowisk żydowskich, jak i rządu Stanów Zjednoczonych, żeby w jakiś sposób się wywiązać z tego, czego oni oczekują, czyli zaspokojenia roszczeń za mienie bezspadkowe". – Dlaczego to jest skjandaliczne? Bo w żadnym porządku prawnym świata nie ma podstaw do tego, żeby w jakikolwiek sposób przekazywać, zaspokajać roszczenia do mienia bezspadkowego – ocenił Tyszka.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedział też, że Kukiz'15 złoży projekt ustawy, który będzie jednoznacznie mówił o tym, że wysuwanie wobec Polski roszczeń za utracone w czasie wojny majątki jest bezpodstawne.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ, PiS), Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15)
Data emisji: 6.05.2019
Godzina emisji: 17:45

paw/mk

Polecane