Wiceminister edukacji: polska edukacja nie ma się źle, pewne rzeczy trzeba udoskonalić

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:13
– Trzeba się zastanowić, czy w ramach subwencji jesteśmy w stanie, przy takim podziale zadań i takim pensum, to rozwiązać. Wydaje sie, że ten system się wyczerpał – mówiła wiceminister edukacji Marzena Machałek w "Pulsie Trójki". – Trzeba odważnie odpowiedzieć na pytanie, na ile jesteśmy otwarci, żeby to zmienić – dodała. 
Audio
  • Marzena Machałek: polska edukacja nie ma się źle (Puls Trójki)
Marzena Machałek, wiceminister edukacji
Marzena Machałek, wiceminister edukacjiFoto: PAP/Leszek Szymański

Wiceminister zapewniła, że zdaniem fachowców polska edukacja nie ma się źle, ale pewne rzeczy trzeba udoskonalić. – Przygotowaliśmy podwyżki. Wypłacimy je. Lada moment do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o Karcie Nauczyciela. Wiem, że to nie jest podwyżka marzeń – mówiła wiceminister. – Słuchamy wszystkich, co nie znaczy, że wszystkie pomysły zostaną wdrożone. Niektóre propozycje, dotyczące m.in. szkół branżowych, będą wprowadzone – zapewniła Marzena Machałek. 

Wiceminister dodała, że elementem rozmów jest status nauczyciela. – Nauczyciele potrzebują wsparcia. Myślimy, co zrobić, żeby to wsparcie dać – podkreśliła. – Trzeba odważnie odpowiedzieć na pytanie, na ile jesteśmy otwarci i co zrobić, żeby nauczyciele dyplomowani godnie zarabiali, średnio siedem czy osiem tysięcy – przyznała Marzena Machałek. – W tym muszą brać udział związki zawodowe – zaznaczyła wiceminister. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Pytana o tragedię w podstawówce w warszawskim Wawrze, Marzena Machałek powiedziała, że uczniom i rodzicom zapewniono pomoc psychologiczną. – Dzisiaj możemy tylko wesprzeć, wyjaśnić i robić wszystko, żeby to nie miało miejsca w przyszłości – powiedziała i dodała, że sprawa jest badana. – W tej szkole w imieniu ministerstwa działa kurator oświaty. Będą wyciągnięte wnioski i konsekwencje – zapewniła. 

W piątek zakończyła się trzecia tura rozmów edukacyjnego "okrągłego stołu", w której uczestniczyła wiceminister. Marzena Machałek wyjaśniła, że jej "podstolik" negocjacyjny zajmuje się kwestiami jakości edukacji. Biorą w nim udział samorządowcy, nauczyciele, rodzice, a także młodzi ludzie z Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie oraz fachowcy z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ośrodka Rozwoju Edukacji. – Są też działacze "Solidarności", nie jako przedstawiciele związku, ale uczestniczą w obradach – dodała Marzena Machałek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marzena Machałek (wiceminister edukacji)
Data emisji: 10.05.2019 
Godzina emisji: 17.45

mbl/gs

Czytaj także

Premier: podczas prac w podstolikach pojawiają się bardzo ciekawe pomysły

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:23
Premier Mateusz Morawiecki, otwierając trzecią sesję edukacyjnego okrągłego stołu, poinformował, że podczas dotychczasowych obrad zgłoszono wiele interesujących propozycji. - Widzę z prac sprawozdawczych, że pojawiają się bardzo ciekawe pomysły - mówił.
rozwiń zwiń