Prof. Ryszard Legutko: Unia Europejska wymaga zmian, zasiedziała się

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 18:00
W środę odbyła się debata kandydatów frakcji Parlamentu Europejskiego walczących o funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Prof. Ryszard Legutko powiedział w "Pulsie Trójki", że "katastrofalnym" przewodniczącym byłby Manfred Weber, a także obecny wiceprzewodniczący Frans Timmermans.
Audio
  • Ryszard Legutko m.in. na temat Unii Europejskiej i kandydatów na nowego przewodniczącego KE (Puls Trójki)
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: Jacek Konecki/PR

W dyskusji, która odbyła się w środę w PE, wzięli udział: Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej, Frans Timmermans z Socjalistów i Demokratów, Margrete Vestager z Porozumienia Liberałów i Demokratów, Jan Zahradil z Porozumienia Konserwatystów i Reformatorów, Ska Keller z Zielonych oraz Nico Cue z Lewicy Europejskiej. 

Ryszard Legutko stwierdził, że nie widzi wśród nich nikogo na szefa KE. – Frans Timmermans jest zupełnie bez szans, niewielkie może mieć Manferd Weber, to byłby oczywiście katastrofalny przewodniczący – powiedział gość Trójki. Dodał, że osobą, którą wymienia się w kontekście wyboru nowego przewodniczącego KE, jest Francuz Michel Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.

Według europosła PiS Unia Europejska wymaga zmian. – Unia się, że tak powiem, zasiedziała – ci sami ludzie, ta sama koalicja, te same ugrupowania. Wiele lat temu tam weszli, zapuścili korzenie i uważają, że już tam będą zawsze, ale demokracja polega na tym, że władza się zmienia – podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Ryszard Legutko odniósł się też do wypowiedzi Fransa Timmermansa, który zagroził Europie Środkowo-Wschodniej przywróceniem granic, jeśli nadal będzie odmawiać przyjmowania uchodźców. Zdaniem europosła PiS, system przymusowej relokacji uchodźców, "który wymyśliła sobie Komisja Europejska, już umarł". – To nie jest tak, że jeżeli kraje będą przyjmować po kilkanaście tysięcy uchodźców, to ten kryzys się rozwiąże, a Europa Wschodnia nie była nigdy konsultowana w tej sprawie – podkreślił europoseł PiS.

Ryszard Legutko mówił też na antenie Trójki m.in. o problemie pedofilii i odniósł się do zarzutów, które wobec niego wysuwają politycy opozycji.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: Ryszard Legutko (europoseł PiS) 
Data emisji: 16.05.2019
Godzina emisji: 17.45

paw/gs

Czytaj także

Ryszard Legutko o wyborach do PE: po raz pierwszy te wybory mogą coś zmienić

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 15:28
- Jest ruch odnowy w UE; nowi ludzie, nowe idee, chęć odświeżenia Unii, sprowadzenia jej do czystych reguł - ocenił europoseł PiS Ryszard Legutko. Podkreślił jednocześnie, że "Europa potrzebuje zmiany" i ta zmiana zaczęła się w Europie Wschodniej. 
rozwiń zwiń