X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rekordowa frekwencja w wyborach do PE. "Coś ważnego się dzieje i ludzie to rozumieją"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 19:34
– Przesolono z pewnym rodzajem kampanii, mówię o opozycji, co wygoniło elektorat PiS z domów i zachęciło do głosowania – mówił na antenie Trójki Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). – Wysoka frekwencja to "signum temporis", coś ważnego się dzieje i ludzie to rozumieją, czują – stwierdził Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"). 
Audio
  • Frekwencja w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego zwiększyła się prawie dwukrotnie w porównaniu z poprzednimi. Jakie zjawiska na to wpłynęły? (Puls Trójki)
Głosowanie w lokalu wyborczym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
Głosowanie w lokalu wyborczym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS otrzymało 45,38 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc., Lewica Razem - 1,24 proc. - wynika z oficjalnych danych ogłoszonych przez Państwową Komisję Wyborczą. Wyniki te padły przy rekordowej frekwencji, która wyniosła 45,68 proc. Liczba głosów nieważnych wyniosła 0,82 proc. ogólnej liczby głosów.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 25 maja 2014 r., frekwencja wyborcza wyniosła 23,82 proc. Liczba głosów nieważnych wyniosła 3,12 proc. ogólnej liczby głosów. 

Tomasz Sakiewicz uważa, że styl prowadzenia kampanii przez opozycję zmobilizował zwolenników PiS. – Aż takiej frekwencji się nie spodziewałem, choć spodziewałem się sporo wyższej niż przed pięcioma laty. Widać było pełną mobilizację już w ostatnich dniach przed wyborami. Miałem wrażenie, że powody tej mobilizacji zaczynały być jasne. Przesolono z pewnym rodzajem kampanii, mówię o opozycji, co wygoniło elektorat PiS z domów i zachęciło do głosowania – stwierdził redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z kolei redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"stwierdził, że "dzieje się coś ważnego", to historyczny moment. – Frekwencja wygrała. To jest fenomen frekwencji, że po dwóch przypadkach poprzednich wyborów do PE, gdy frekwencja nie sięgała 23 proc. nagle mamy tyle, i w ogóle w Europie tyle. Świadczy to o tym, że jest jakieś kryterium w historii Europy, podobnie jak i Polski, kiedy zarówno opozycja, jak i rządząca partia mobilizują swój elektorat. Jest taki "signum temporis", coś ważnego się dzieje i ludzie to rozumieją, czują – zaznaczył Bogusław Chrabota.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 27.05.2019  
Godzina emisji: 17.45

dcz/gs

Czytaj także

Rekordzistką Beata Szydło. Zobacz dwanaście najlepszych wyników w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:54
Beata Szydło (PiS) z ponad 525 tys. głosów poparcia, Jerzy Buzek (KE) z poparciem 422 tys. wyborców, Jadwiga Wiśniewska (PiS) z 409 tys. głosów, Janina Ochojska (KE), na którą głosowało 307 tys. osób, i Tomasz Poręba (PiS) z 276 tys. głosów - to rekordziści w niedzielnych eurowyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Schreiber (PiS): Grzegorz Schetyna pokazał brak skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 17:55
- Nie można opierać swojej kampanii na agresji, nienawiści, próbach podziału - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w KPRM i poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem na tym właśnie bazowała przed wyborami Platforma Obywatelska.
rozwiń zwiń