W koalicji czy samodzielnie? Jaką drogę wybierze PSL przed wyborami parlamentarnymi?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 18:47
– Nie wiem, czy to nie jest początek końca PSL – powiedział w "Pulsie Trójki" Bartłomiej Biskup i wskazał, co z pewnością doprowadzi do politycznej śmierci ludowców. Odmienną diagnozę przedstawił Sebastian Gajewski.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka Polskie Stronnictwo Ludowe? (Puls Trójki)
Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak - Kamysz
Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak - KamyszFoto: Kolaż: Platforma NEWS / Twitter & PSL / Twitter

W sobotę zbiera się Rada Naczelna PSL, która rozpocznie dyskusję, w jakiej formule wystartujemy w jesiennych wyborach parlamentarnych – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, pierwszą opcją dla ludowców jest zawsze samodzielny start. Polskie Stronnictwo Ludowe przystąpiło do wyborów europejskich w koalicji z Platformą Obywatelską, Nowoczesną, Sojuszem Lewicy Demokratycznej i kilkoma innymi ugrupowaniami. Ludowcy wprowadzą do Parlamentu Europejskiego trzech przedstawicieli: Jarosława Kalinowskiego, Adama Jarubasa i Krzysztofa Hetmana. 

Bartłomiej Biskup zauważył, że PSL stoi przed trudnym wyborem. – Z jednej strony odniosło sukces i wprowadziło trzech europosłów, z drugiej strony straciło elektorat na wsi – powiedział Biskup. – Wydaje się że działacze partyjni regionalni będą raczej za tym, żeby pójść osobno – ocenił. Dodał, że być może zostanie stworzona wspólna lista do Senatu. – Nie wiem, czy to nie jest początek końca PSL – skwitował politolog. Jego zdaniem, to właśnie oznaczałby start ze wspólnej listy.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Słaby wynik PSL jest rezultatem długoletniego procesu utraty elektoratu przez tę partię – stwierdził Sebastian Gajewski. Jak wyjaśnił, "klasa, którą reprezentowało PSL, już dzisiaj w zasadzie nie istnieje", a rolnictwem zajmuje się kilkanaście procent mieszkańców wsi. – Ta naturalna baza wyborcza PSL niesamowicie się skurczyła – podsumował. – Moim zdaniem, jeśli PSL chce jeszcze funkcjonować w polskim życiu publicznym, mieć przedstawicieli w Sejmie, w Senacie, to jedyną drogą jest koalicja – ocenił Gajewski.

Jaką drogę wybierze PSL? W którym kierunku podąży Koalicja Europejska? Czy Wiosna podzieli los Nowoczesnej? Czy sfera światopoglądowa zdominuje kampanię wyborczą? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski), Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego)
Data emisji: 31.05.2019  
Godzina emisji: 17.45

fc/mk

Czytaj także

Władysław Kosiniak-Kamysz: PSL nie straciło poparcia na wsi przed 2015 rokiem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 08:35
- Nie straciliśmy poparcia na wsi, które mieliśmy w 2015 roku. Niestety utraciliśmy je wcześniej, przed 2015 rokiem - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z piątkowym "Polska Times".
rozwiń zwiń