Bartłomiej Wróblewski o orzeczeniu TSUE: reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:48
– Oczekiwaliśmy takiego orzeczenia i dostosujemy się do niego. Nie zmienia to wiele, jeżeli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości, która jest i będzie kontynuowana – tak skomentował niekorzystny dla Polski wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. sądownictwa najwyższego poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski.
Audio
  • Bartłomiej Wróblewski (PiS) i Adam Szłapka (Nowoczesna) o orzeczeniu TSUE ws. reformy sądownictwa najwyższego (Puls Trójki)
Trybunał Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UE Foto: twitter.com/EUCourtPress

Zdaniem Bartłomieja Wróblewskiego "TSUE przypisuje Unii Europejskiej kompetencje, co do których społeczeństwa europejskie nie wyraziły zgody na ich przekazanie", jednak poseł PiS podkreślił, że "te orzeczenie należy w pełni zaakceptować" - Źle się dzieje, kiedy kompetencje rozszerzają w drodze sądowej a nie demokratycznej. TSUE nie zakwestionował tego, że Polska miała prawo obniżyć wiek emerytalny sędziów. Chodzi o to, że nie powinno to dotyczyć sędziów będących w wieku emerytalnym – dodał.

Zbigniew Gryglas 280.jpg
Zbigniew Gryglas: wyrok TSUE ws. wieku emerytalnego sędziów SN odnosi się do rzeczywistości, której nie ma

Adam Szłapka nazwał wyrok Trybunału "kompromitującym dla Polski", choć według niego na tym wyroku polscy obywatele zyskają. - Ustawa, którą firmowało Prawo i Sprawiedliwość ograniczała niezawisłość sędziów. Jej celem było powierzenie ministrowi sprawiedliwości wolnej ręki, jeżeli chodzi pozostanie na stanowiskach sędziów korzystnych dla partii rządzącej – podkreślił poseł Nowoczesnej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście wypowiedzieli się również na temat obecnej sytuacji w polskim sądownictwie - Zmiany w sądownictwie są kontynuowane. Ubolewam, że kwestia przejścia w stan spoczynku kilkunastu sędziów wywołała tyle kontrowersji, jednak kontynuujemy je, ponieważ takie jest oczekiwanie polskiego społeczeństwa – powiedział Bartłomiej Wróblewski. Krytycznie do tych słów odniósł się Adam Szłapka - Trybunał Konstytucyjny, który powinien stać na straży prawa tej roli nie spełnia. Orzeczenia TSUE są źródłem prawa, z których korzysta się potem w orzecznictwie, a odwołani sędziowie mają teraz prawo wnosić o odszkodowania – zauważył.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy w "Pulsie Trójki". 

***

Audycja: Puls Trójki
Rozmawiał:
 Marcin Pośpiech
Goście:
 Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość), Adam Szłapka (Nowoczesna)
Data emisji: 24.06.19 
Godzina emisji: 
17.45

kp/ml