Prof. Witold Kieżun: Powstanie Warszawskie przekreśliło moją karierę pianisty

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:54
Gościem "Pulsu Trójki" był prof. Witold Kieżun, Powstaniec Warszawski, żołnierz AK, pseudonim "Wypad". Bohater wydarzeń z 1944 roku ma dziś 97 lat. Oprócz wyjaśnienia pochodzenia pseudonimu opowiedział między innymi o swoich planach, by zostać pianistą.
Audio
  • Wspomnienia prof. Kieżuna z Powstania Warszawskiego (Puls Trójki)
Prof. Witold Kieżun i Marcin Pośpiech
Prof. Witold Kieżun i Marcin PośpiechFoto: PR

– To była tragedia. Dostałem postrzał w dłoń, lewy palec jest martwy. Teraz gram dla siebie – powiedział gość Marcina Pośpiecha, który 1 sierpnia przyjął dziennikarza w swoim domu.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Witold Kieżun w czasie okupacji otrzymał propozycję gry na fortepianie w cukierni na Żoliborzu. – Współwłaścicielem był ojciec mojej koleżanki, który mówił do mnie: "mamy dobry fortepian. Po obiedzie będziesz grał". Wtedy była taka moda, ale nie wolno było grać Chopina – wyjaśnił gość audycji. Propozycję przyjął, a pewnego dnia jego grę usłyszał szef konserwatorium muzycznego z Poznania.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Podchodzi do mnie i mówi: "ma pan wielki talent, chciałbym pana uczyć. Ma pan szansę w perspektywie zdobyć nagrodę, jak będą znowu konkursy Chopina" – wspominał i dodał, że to postrzał w czasie Powstania Warszawskiego przekreślił planowaną karierę pianisty.

Gość "Pulsu Trójki" podzielił się także historią swojego powstańczego munduru i wspomnieniami z pierwszych dni walk. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Marcin Pośpiech
Goście: prof. Witold Kieżun (ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania)
Data emisji: 01.08.2019
Godzina emisji: 17.45

pg

Czytaj także

Posłać serce do Polski – wspominamy dowódcę Batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:00
Kpt. Ryszard Białous ps. Jerzy w Powstaniu Warszawskim dowodził batalionem "Zośka", ale był też zastępcą, a następnie dowódcą Brygady Dywersyjnej "Broda 53". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego moralnie niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:34
- Właściwie dlaczego mieliśmy się nie bić z Niemcami? Polska była w koalicji antyniemieckiej. To Sowieci powinni odpowiedzieć, dlaczego zatrzymali ofensywę i nie wsparli swojego alianta - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" prof. Wojciech Roszkowski. Podkreślił, że decyzja o zbrojnym zrywie była niepodważalna w sensie moralnym.
rozwiń zwiń