Ogromna kara dla Facebooka. Ekspert: dane i informacje są wartością

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:33
– Jako społeczeństwo musimy traktować z większą uwagą prawo do prywatności i informacji o nas samych, wówczas większą wagę będą do niej też przywiązywały koncerny – mówił w Trójce Maciej Kawecki, prawnik, ekspert ds. ochrony danych osobowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 
Audio
  • Ekspert Maciej Kawecki o ochronie danych w sieci i problemach Facebooka (Trójka/Puls Trójki)
Maciej Kawecki
Maciej KaweckiFoto: Arch PARP

Facebook 1200.jpg
Facebook to "neutralna platforma" czy agencja reklamowa?

Federalna Komisja Handlu nałożyła na portal społecznościowy Facebook karę w wysokości 5 mld dolarów. – To największa kara finansowa w historii – zauważył gość "Pulsu Trójki". Maciej Kawecki przypomniał, że Facebook skorzystał z usług aplikacji, opierającej się na wykorzystywaniu zdjęć z serwisu, by pokazywać nam do jakiego celebryty jesteśmy najbardziej podobni. – To tzw. afera Cambridge Analityca. Jak się okazało, firma wykorzystywała potem pozyskanie wizerunki, i nie tylko, w kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych – dodał. Afera wybuchła w 2015 roku. W 2012 Facebook zawarł porozumienie z Federalną Agencją Handlu. Wówczas zobowiązał się, że nie przekaże danych użytkowników podmiotom zewnętrznym bez ich zgody. 


Facebook 1200 shutt.jpg
Czy media społecznościowe czeka rewolucja?

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prawnik ocenił, że nie chodzi o to, by się ograniczać, zupełnie odcinając się od korzystania z internetu. Jednak trzeba zamieszczać informacje i dane w sposób świadomy. – Informacje, które udostępniam w sieci, mają charakter publiczny i liczę się z tym, że jeśli coś umieszczam w sieci, to już tam zostanie – dodał.

Gość Trójki zaznaczył, że różnego rodzaju aplikacje bywają wykorzystywane przez różne państwa – na przykład w celu naruszającym bezpieczeństwo narodowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Marcin Pośpiech
Goście: Maciej Kawecki (prawnik, ekspert ds. ochrony danych osobowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie)
Data emisji: 02.08.2019
Godzina emisji: 17.44

agkm/gs