Prezes GOPR: warunki w górach mogą zmienić się błyskawicznie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 18:28
– Historia ratownictwa w górach potwierdza, że prawie znikąd taka burza jak w Tatrach może powstać i tak też było wczoraj – powiedział na antenie radiowej Trójki Marcin Kądziołka, prezes GOPR. W audycji wziął udział również Prezes stołecznego WOPR Paweł Błasiak.
Audio
  • Komentarze ratowników do tragedii w Tatrach (Puls Trójki)
Śmigłowiec LPR na lądowisku przed szpitalem w Zakopanem
Śmigłowiec LPR na lądowisku przed szpitalem w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot

Policja dotarła do wszystkich poszukiwanych od rana po burzy w Tatrach. Na skutek gwałtownych wyładowań zginęło wczoraj 4 turystów, a ponad 150 zostało rannych. Piorun uderzył między innymi na Giewoncie w łańcuch pomagający we wspinaczce. W akcji ratunkowej udział brało 80 ratowników TOPR i śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Marcin Kądziołka, prezes GOPR powiedział, że "warunki w górach mogą zmienić się błyskawicznie i tak też były w Tatrach". – Ta burza nie była specjalnie prognozowana, formowała się w sposób konwekcyjny, a dopiero burze formujące się w sposób frontowy znajdują się w komunikatach pogodowych, są do przewidzenia. Historia ratownictwa w górach potwierdza, że prawie znikąd taka burza może powstać i tak też było wczoraj, co nie oznacza, że możemy czuć się w pełni zwolnieni z odpowiedzialności. Jakiś wpływ zawsze mamy i należy analizować w każdym momencie to, co dzieje się na niebie. Bardzo ważne, aby potrafić się w burzy odnaleźć. Jeżeli nie ma czasu na ucieczkę, to warto przyjąć rekomendowane pozycje – powiedział prezes GOPR.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prezes stołecznego WOPR Paweł Błasiak przyznał, że "żeglarze korzystają z pogody wietrznej, a wtedy są chmury". – Na wodzie często mamy do czynienia z bezmyślnością turystów i 90 proc. wypadków powstaje z przecenienia swoich szans, braku przewidywania. Komuś wydaje się, że jest bardzo dobry, a potem mamy kłopoty. Należy pamiętać, że bezpiecznie jest tam, gdzie są wyznaczone kąpieliska – stwierdził prezes stołecznego WOPR.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Paweł Błasiak (prezes stołecznego WOPR), Marcin Kądziołka (prezes GOPR)
Data emisji: 23.08.2019
Godzina emisji: 17.44

dn/ml

Czytaj także

Piorun uderzył w grupę turystów na Giewoncie. Nie żyje 13-latek

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 14:31
Grupa turystów została w czwartek po południu rażona przez piorun na szczycie Giewontu w Tatrach. Na pomoc poszkodowanym ruszyli ratownicy TOPR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo reanimacji nie udało się uratować 13-letniego chłopca. Jak podała na Twitterze Joanna Paździo, rzecznik wojewody małoposkiego, po przejściu gwałtowenj burzy nie żyją trzy osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach podczas burz? "Unikajmy cieków wodnych i stania pod drzewem"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 11:53
- Kiedy burza zastanie nas na szlaku, powinniśmy unikać miejsc, w których będziemy najwyższym obiektem. Unikamy także cieków wodnych i kontaktu z elementami metalowymi. Najlepiej jest się skulić i w pozycji embrionalnej przeczekać burzę - mówi dla portalu PolskieRadio24.pl Maciej Więcek, rzecznik prasowy Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze w Tatrach: służby ratunkowe nie dały się zaskoczyć. Naczelnik TOPR przyznaje - skala akcji nigdy niespotykana

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 16:48
Ratownicy kontynuują akcę poszukiwaczą osób, które mogły na noc pozostać w górach. Spośród możliwych zaginionych zgłoszonych rano wszyscy zostali odnalezieni. Naczelnik TOPR Jan Krzysztof wyjaśnia, że mimo wielkiego skomplikowania operacji w 4 godziny wszyscy, którzy potrzebowali pomocy byli bezpiecznie wyprowadzeni z gór.
rozwiń zwiń