Dr Bartosiak o sojuszu z USA: tradycyjnie szukamy mocarstwa zewnętrznego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 18:10
– Tradycyjnie szukamy mocarstwa zewnętrznego: Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych… Zwłaszcza, że USA stworzyły ten świat 30 lat temu. Widać tę supremację amerykańską. Nasza klasa polityczna uważa, że to jest dobra opcja – mówił na antenie Trójki ekspert ds. geopolityki dr Jacek Bartosiak.
Audio
  • Dr Bartosiak: tradycyjnie szukamy mocarstwa zewnętrznego (Puls Trójki)
Strona polska zaproponowała kilka nowych dat ewentualnej wizyty w ciągu najbliższych trzech miesięcy
Strona polska zaproponowała kilka nowych dat ewentualnej wizyty w ciągu najbliższych trzech miesięcyFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

– Na pewno jedna opcja w dyplomacji jest ryzykowna. Nasze położenie powoduje, że nie możemy się oprzeć na Rosji – tak jak robiliśmy to w czasach PRL-u. Nie możemy też za bardzo opierać się na Niemczech, bo stajemy się wtedy państwem zależnym – Niemcy to nasz sąsiad – wskazywał ekspert ds. geopolityki. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Dr Bartosiak podkreślił, że Polska obecnie "poszkuje mocarstwa zewnętrznego". – Stany Zjednoczone stworzyły ten świat 30 lat temu. Widać tą supremację amerykańską. Nasza klasa polityczna uważa, że to jest dobra opcja – zaznaczył gość radiowej Trójki.

– Uważam, że zasadniczo i kierunkowo jest to dobra opcja, przy czym diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza czasowych. Wydaje mi się, że moglibyśmy poprawić stopień oceny tego, jak Amerykanie radzą sobie w tej Euroazji – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Marcin Pośpiech 
Gość: Jacek Bartosiak (ekspert ds. geopolityki)
Data emisji: 28.08.2019
Godzina emisji: 17.45


pb.gs

Czytaj także

Paweł Mucha o wizycie Donalda Trumpa w Polsce: będzie przemówienie prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:13
- Szczególnie dobre osobiste relacje prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa wzmacniają pozycję naszego kraju - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w Polskim Radiu 24. Minister zapowiedział wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

D. Trump zniesie wizy dla Polaków? Premier: liczę na to, ale mam pewne obawy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:30
– Liczę na to, ale mam też pewne obawy, by za dużo ludzi zaraz nie chciało wyjechać i tam zostać – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy liczy na znaczący krok w zniesieniu wiz dla Polaków do USA. Jak dodał, liczy jednak, że wizy zostaną zniesione jako pewnego rodzaju uciążliwość.
rozwiń zwiń