Awaria "Czajki". "Władze Warszawy nie radzą sobie z problemem"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 20:53
Po awarii oczyszczalni "Czajka" pojawiła się kwestia zarządzania kryzysami przez władze samorządowe. Jacek Protas (PO) uważa, że "prezydent Warszawy powinien otrzymać natychmiastową pomoc wojewody". Paweł Lisiecki wskazał, że Rafał Trzaskowski i władze Warszawy "nie radzą sobie z sytuacją".
Audio
  • Awaria "Czajki" i temat decentralizacji kraju. Komentarze polityków (Puls Trójki)
Budowa mostu pontonowego przez Wisłę, 4.09.2019 w Warszawie na którym zostanie ułożona rura do przesyłu ścieków. Wskutek awarii dwóch kolektorów doprowadzających nieczystości do oczyszczalni Czajka, od kilku dni spływają one bezpośrednio do rzeki
Budowa mostu pontonowego przez Wisłę, 4.09.2019 w Warszawie na którym zostanie ułożona rura do przesyłu ścieków. Wskutek awarii dwóch kolektorów doprowadzających nieczystości do oczyszczalni "Czajka", od kilku dni spływają one bezpośrednio do rzekiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas czerwcowego spotkania "Samorządna Rzeczpospolita" część polskich samorządowców przedstawiła 21 tez, które zakładają decentralizację państwa i przyznanie większych uprawnień lokalnym władzom.  Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker powiedział, że program został przygotowany przez działaczy Platformy Obywatelskiej i prowadzi do osłabienia państwa. 

Jacek Protas uważa, że sprawny samorząd może sprawić, "że polskie państwo może być jeszcze silniejsze". W jego opinii "przeniesienie kompetencji, zgodnie z zasadą pomocniczości, jak najniżej w dół, sprawiło, że kraj jest zarządzany efektywniej". – Wójt, burmistrz, prezydetn są bezpośrednio nadzorowani przez społeczeństwo – podkreślił polityk PO.

– Pan prezydent Warszawy powinien otrzymać natychmiastową pomoc wojewody, który odpowiada za zarządzanie kryzysowe w województwie mazowieckim - ocenił poseł mówiąc o awarii oczyszczalni w stolicy. – Powinien uruchomić wszelkie możliwe środki, żeby pomóc – wskazał Jacek Protas.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Paweł Lisiecki uważa, że w kwestii awarii "Czajki" błędy popełniły władze stolicy oraz sam Rafał Trzaskowski. Zdaniem posła PiS, prezydent Warszawy "dosyć późno poinformował wojewodę o jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej". – Dopiero, kiedy premier zwołał sztab kryzysowy (...), można było zadziałać – ocenił.

Polityk odnosząc się do kwestii decentralizacji kraju powiedział, że "to nie dziwne, że jest to pomysł samorządowców związanych z Platformą Obywatelską". – Domyślam się, że chcą mieć więcej władzy, ale jak się im więcej władzy daje, nie potrafią z niej korzystać i tak jak widać w Warszawie nie radzą sobie z sytuacją – podkreślił.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Paweł Lisiecki (PiS) Jacek Protas (PO)
Data emisji: 4.09.2019
Godzina emisji: 17.45

msze/IAR/

Czytaj także

Awaria w "Czajce". Agnieszka Borowska: MPWiK poinformowało nas kilka godzin po rozpoczęciu zrzutu ścieków

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 18:32
– Do awarii doszło we wtorek o godz. 5 rano. Ścieki zaczęto zrzucać w środę o godz. 8, a MPWiK poinformowało nas o godz. 11.50. Mamy więc kilka godzin zwłoki, która nie jest normalna – powiedziała na antenie radiowej Trójki Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń