Polska otrzyma reparacje? "Ważne zmiany w podejściu polskich władz"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 18:59
Temat ewentualnego otrzymania reparacji wojennych od Niemiec jest wciąż szeroko dyskutowany. Tomasz Lenz (PO) uważa, że moralnie zadośćuczynienie nam się należy, pojawia się jednak kwestia uzyskania go w świetle prawa międzynarodowego. Arkadiusz Mularczyk (PiS) wskazał, że obecny rząd ma do tej sprawy inne podejście niż poprzednie.
Audio
  • Posłowie na temat reparacji za zniszczenia wojenne. Komentarze polityków (Puls Trójki)
Mieszkańcy Warszawy wśród ruin
Mieszkańcy Warszawy wśród ruinFoto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa odniosła się do kwestii ewentualnych reparacji wojennych dla Polski. W jej opinii, rząd polski, który przyjął deklarację z 1953 roku o zrzeczeniu się reparacji był "prawomocny" i "uznawany przez wspólnotę międzynarodową".


Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Tomasz Lenz (Platforma Obywatelska) wskazał, że w momencie podpisywania deklaracji "Polska nie była krajem suwerennym". – Narzucone władze były pod kontrolą Kremla – przypomniał polityk. – Mówienie, że kwestie reparacji zostały zamknięte w związku z tym, że Związek Radziecki zrezygnował w imieniu Polski z rozliczeń po II wojnie światowej (...) jest nietrafione, nieprawdziwe – powiedział.

W opinii posła reparacje należą się Polsce "moralnie". – Pytanie czy jesteśmy w stanie sposób skuteczny i wykorzystując przepisy prawa międzynarodowego te reparacje uzyskać – powiedział Tomasz Lenz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość) uważa "zaszły bardzo ważne zmiany w podejściu polskich władz" w tej sprawie. – Po raz pierwszy od 1989 roku polski premier, publicznie, podczas bardzo ważniej uroczystości, gdzie było zaproszonych wiele głów państw, powiedział, że reparacje są sprawą otwartą – podkreślił.

Poseł powiedział również, że ws. reparacji niewykluczona jest współpraca z "równie mocno poszkodowaną" Grecją. – Jest tam wielka determinacja, żeby tych reparacji dochodzić. Grecy są trochę "przed nami", bo już złożyli formalną notę do rządu Niemiec – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że Polska takiej noty jeszcze nie wystosowała, bowiem wcześniej "nie było woli politycznej".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Lenz (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 05.09.2019
Godzina emisji: 17.45

msze/PAP/gs

Czytaj także

Reparacje wojenne od Niemiec. A. Mularczyk: Grecy zainteresowani współpracą z Polską

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:36
Politycy PiS: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz szef sejmowego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk spotkali się w poniedziałek z szefem parlamentu Grecji Konstandinosem Tasoulasem, z którym rozmawiali m.in. o powołaniu zespołu międzyparlamentarnego ds. reparacji wojennych od Niemiec.
rozwiń zwiń