X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Nowak o radzieckiej agresji na Polskę: trzeba stale przypominać prawdę historyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 18:45
– Sytuacja geopolityczna się zmieniła, na zachód od nas nie ma totalitarnego państwa. Problemem pozostaje nasz wschodni sąsiad, który gotowy jest rozpocząć wojny lokalne – mówił w "Pulsie Trójki" prof. Andrzej Nowak w rocznicę radzieckiej agresji na Polskę. 
Audio
  • Prof Andrzej Nowak o sowieckiej agresji na Polskę (Puls Trójki)
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939Foto: Bundesarchiv/Wikipedia Commons

Mija 80 lat od agresji sowieckiej na Polskę. W historiografii radzieckiej miała określenie "wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej", a w obecnej rosyjskiej – "polski pochód Armii Czerwonej" lub "radziecka inwazja na Polskę" .

– To nie jest historia, w której występują tylko nasi sąsiedzi, ale i historia naszych sojuszników zachodnich, którzy zdecydowali się w końcu wypowiedzieć wojnę , ale nie zrobili nic, żeby ją skrócić i wygrać we wrześniu 1939 r. zadając uderzenie Niemcom na odsłoniętym przez Hitlera froncie zachodnim –  podkreślał prof. Andrzej Nowak. Zaznaczył, że być może wtedy nie byłoby 17 września. Podkreślił, że Stalin kalkulował wtedy w ten sposób, iż może być lojalnym sojusznikiem Hitlera.

– Jeśli więc będziemy bierni wobec agresji, tamto wydarzenie sprzed 80 lat niestety może się powtarzać – dodał profesor. Zaznaczył, że appeasement czyli zaspokajanie agresywnego państwa kosztem jego słabszych sąsiadów, jest zjawiskiem, które nie wymarło.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Profesor podał przykład polityki prezydenta Emanuela Macrona, który wyróżnił przywódcę Rosji Władimira Putina, zapraszając go na ostatni szczyt państw zachodnich. – Dał znać, że stosunki z Putinem są cenne. To objaw krótkowzrocznej i głupiej polityki – dodał prf Nowak.

Wspólnie z Francją i Niemcami 

Historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślił, że trzeba się starać by stale przekonywać o tym, co złego wynika z ustępowania aktualnej ekipie rządzącej Rosją.  – Bo nie jest polityką polską anty-rosyjskość i nigdy być nie powinna. Trzeba raczej stale przypominać prawdę historyczną, a jeśli będziemy odmawiać udziału w kłamstwach, damy szansę także na prawdę Rosjanom – dodał.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 17.45

kd/kw