X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyniki wyborów do Senatu. Tomasz Latos: bardzo ważne były tutaj detale

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 19:13
– Zadecydowały o tym niuanse, np. ktoś zorganizował jedno spotkanie więcej, osobiście rozdał więcej ulotek - tak do uzyskania przez PiS 48 mandatów w Senacie i braku większości w tej izbie odniósł się poseł tej partii Tomasz Latos w "Pulsie Trójki". – W przypadku marszałka Senatu pojawiają się różne nazwiska , ale kto nim zostanie, okaże się po rozmowach, również z osobami z innych komitetów – powiedział Borys Budka, poseł PO.
Audio
  • Tomasz Latos i Borys Budka o wynikach wyborów parlamentarnych oraz wskazaniach dot. przyszłego marszałka Senatu (Puls Trójki)
Senat RP
Senat RPFoto: Twitter.com/Senat RP

W wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 12,56 proc., KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 8,55 proc., a Konfederacja – 6,81 proc. Wyniki te sprawiły, że PiS uzyskał 235 mandatów, KO – 134, SLD – 49, PSL – 30, a Konfederacja – 11. Tradycyjnie jeden mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

pkw 1200 pap.jpg
Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Tomasz Latos podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość może być zadowolone z wyniku do Sejmu. – Jest znakomity. Fajniej by oczywiście było, gdybyśmy mieli też większość w Senacie. Wyborcy zadecydowali jednak inaczej – powiedział poseł, który uzyskał reelekcję i w sejmowych ławach będzie zasiadał już piątą kadencję.

Z kolei Borys Budka podkreślił, że wyniku uzyskanego przez KO nie można oceniać w kategorii słabego. – Ponad 5 mln głosów to bardzo duży mandat zaufania. Teraz musimy zastanowić się, co poszło nie tak. Będzie więc rzetelna analiza i wyciągnięcie wniosków – zapowiedział. Nie chciał odnieść się do ewentualnych powyborczych rozliczeń w kierownictwie PO. – Wybór przewodniczącego Platformy nastąpi na przełomie tego i kolejnego roku. Będzie to okazja do oceny naszej kampanii – zaznaczył.

Kto marszałkiem Senatu?

Jeśli chodzi o wybory do Senatu, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło tam 48 miejsc, Koalicja Obywatelska – 43, Polskie Stronnictwo Ludowe – 3, zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej – 2. Polacy wybrali także czworo niezależnych senatorów.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Tomasza Latosa o wyniku głosowania, które dało PiS-owi 38 mandatów senatorskich, zadecydowały niuanse. – Np. ktoś zorganizował jedno spotkanie więcej, osobiście rozdał więcej ulotek. Zawsze detale decydują, kiedy różnice w głosach między zwycięzcą a osobą z drugiego miejsca są niewielkie. A te różnice w kilku przypadkach były minimalne – podkreślił. Dodał, że zdecydowanie odrzuca na stanowisku marszałka Senatu Krzysztofa Brejzę, a takie nazwisko w tym kontekście pada. – Niespecjalnie by mi się podobał jako marszałek Senatu, ale to większość narzuci swoją wolę – dodał.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wybory do Senatu. PKW podała rozkład mandatów

Borys Budka zaznaczył, że na razie w tej kwestii trzeba zachować cierpliwość. – Najpierw trzeba się spotkać z wybranymi w głosowaniu senatorami. Pojawiają się różne nazwiska w przypadku marszałka Senatu, ale kto nim zostanie, okaże się po rozmowach również z osobami z innych komitetów. Nie zamierzamy ustalać niczego za plecami, mam nadzieję, naszych koalicjantów. Wierzę w to, że nazwisko marszałka zostanie wybrane wspólnie – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Tomasz Latos (Prawo i Sprawiedliwość), Borys Budka (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 17.44

bb/gs

Czytaj także

G. Morawska-Stanecka: Senat musi stać na straży przestrzegania prawa i praworządności

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 14:37
- Senat był w poprzednich latach zbyt bierny i nie czuł swojej siły. Chodzi o to, aby pilnował i stał na straży przestrzegania prawa i praworządności oraz aby jakość stanowionego prawa była dobra - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprezes Wiosny, senator elekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller o wyniku wyborczym PiS: największy w historii wynik do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 15:24
Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnia, że wynik Zjednoczonej Prawicy daje samodzielną większość w Sejmie. Po przeliczeniu głosów z 99,49 procent obwodowych komisji wyborczych, PiS zdobywa w wyborach do Sejmu 43,76 procent głosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Sobolewski: Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:01
- Jeśli chodzi o wyniki wyborów do Senatu, moje oczekiwania były większe, w tej chwili mamy remis. Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń