X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:52
19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
Audio
  • Publicyści o okolicznościach morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki (Puls Trójki)
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981Foto: Archiwum IPN

Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tysiące osób. W homiliach otwarcie mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników.

Czytaj więcej
popiełuszko1.jpg
M. Kindziuk: ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycje polskich duchownych niezłomnych

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sowieckie wątki w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki

Skazani za zabójstwo księdza: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski opuścili już dawno więzienia. Ich procesy, podobnie jak proces obejmujący jako oskarżonych generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka - obaj zostali w 1994 roku uniewinnieni z zarzutu współsprawstwa - nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, co budzi do dziś liczne dyskusje.

"Świadkowie milczą"

Tomasz Wiścicki stwierdził, że wszyscy badający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki są bezradni. - Nikt nie wie od czego zacząć i co robić, bo klasyczne dowody wykorzystano w procesie toruńskim. Mimo wszystkich zakłamań dostarczył on w miarę dobrą wiedzę na temat samego morderstwa księdza - powiedział. Publicysta zauważył jednak, że nadal nie wiemy, którzy funkcjonariusze i politycy wyższego szczebla zarządzali całą operacją. - Jesteśmy skazani na zeznania świadków, a oni milczą i odchodzą już z tego świata - dodał.

Czytaj więcej
ks. jerzy Popiełuszko 1200 F.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. "Prawda, którą głosił, rozwścieczała komunistów"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Łukasz Kudlicki: proces morderców ks. Popiełuszki był wyreżyserowany

Piotr Litka zaznaczył zaś, że w czasie trwania procesów i dochodzeń wielokrotnie zmieniali się prokuratorzy, zajmujący się tą sprawą, a co za tym idzie badane były różne hipotezy i wersje wydarzeń. - Zebrane informacje znajdą się dopiero w decyzji o umorzeniu śledztwa przez pion IPN w Bydgoszczy - ocenił gość radiowej Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Kurtz-Królikiewicz
Gość: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
Data emisji: 21.10.2019
Godzina emisji: 17.45

jp

Czytaj także

Kulisy zabójstwa ks. Popiełuszki. Reportaż "Oszukani" Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 16:00
35 lat temu, 19 października 1984 roku został bestialsko zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, człowiek, dzięki któremu w naszym kraju nigdy nie umarła nadzieja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

P. Kęska: ks. J. Popiełuszko wyrażał patriotyzm w czynach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 19:20
- Już jako młody chłopak codziennie rano, przed szkołą, chodził do kościoła. W wojsku nie chciał zdjąć medalika i publicznie się modlił. Tak wyrażał swój patriotyzm. W czynach - mówił w PR24 Paweł Kęska z Muzeum i ośrodka dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o bliskich relacjach z rodziną ks. Jerzego Popiełuszki: zżyliśmy się

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:30
"Kiedy pierwszy raz usłyszałem o ks. Jerzym Popiełuszce, nie podejrzewałem nawet, jak bardzo wpłynie on na życie moje i mojej ojczyzny. Do dziś dziękuję za dobro, które dawał ludziom" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, wspominając znajomość, którą nawiązał z rodziną duchownego.
rozwiń zwiń