Reprywatyzacja w Warszawie. Radny PiS: sądy wchodzą w kompetencje TK

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 18:21
– Jeżeli wczytamy się w orzeczenia sądów to można dojść do wniosku, że sądy negują sens powołania komisji weryfikacyjnej. Tym samym wchodzą w kompetencje Trybunału Konstytucyjnego – mówił w "Pulsie Trójki" Wiktor Klimiuk, warszawski radny PiS. Sprawę skomentował również Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. 
Audio
  • Jan Śpiewak i Wiktor Klimiuk o reprywatyzacji w Warszawie (Puls Trójki)
Tablica pamięci Jolanty Brzeskiej przed kamienicą przy Nabielaka 9 w Warszawie
Tablica pamięci Jolanty Brzeskiej przed kamienicą przy Nabielaka 9 w WarszawieFoto: Adam Burakowski/REPORTER

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z listopada zeszłego roku ws. nieruchomości przy al. Niepodległości 151. Orzeczenie jest nieprawomocne. Gdyby się uprawomocniło sprawa tej nieruchomości wróci do komisji.

To kolejna z kilkunastu uchylonych przez WSA decyzji komisji weryfikacyjnej. Ostatnio – we wtorek – sąd ten uchylił trzy inne decyzje tej komisji m.in. dotyczącą ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała znana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska.

"Sądy wydają wyrok we własnej sprawie"

Do tej sprawy odnieśli się w "Pulsie Trójki" Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa oraz Wiktor Klimiuk, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jeżeli wczytamy się w orzeczenia sądów to można dojść do wniosku, że sądy kwestionują w ogóle możność działania komisji i neguje sens jej powołania. Tym samym wchodzą w kompetencje Trybunału Konstytucyjnego. Taka postawa sądów całkowicie podmywa zaufanie obywateli do prawa – ocenił Klimiuk.

Według Jana Śpiewaka "ustawa o komisji mogła być napisana lepiej". Komentując natomiast sprawę kamienicy przy ul. Nabielaka 9 Jan Śpiewak powiedział: "Sądy tak naprawdę sądzą same siebie, ale te decyzje zaskarża ratusz. Tymczasem jego władze miały otrzymać od Marka M., który przejął nieruchomość, 3 miliony złotych, a te pieniądze miały pójść na odszkodowania w związku z reprywatyzacją". 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: Jan Śpiewak (Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa), Wiktor Klimiuk (radny PiS)
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji: 17.45

kad/gs

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna. Rafał Trzaskowski jako minister umożliwił reprywatyzację 55 nieruchomości?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 08:25
Z ustaleń portalu wPolityce.pl wynika, że w czasie, gdy Rafał Trzaskowski piastował stanowisko ministra administracji i cyfryzacji, jego resort umożliwił reprywatyzację 55 nieruchomości - czytamy na stronie portalu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na fotel prezydenta Warszawy odniósł się już do sprawy, a obciążające go doniesienia nazwał "absolutną bzdurą".
rozwiń zwiń