Wojciech Roszkowski: listopad 1918 roku był wybuchem nagłej zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 18:13
– To przebudzenie w listopadzie 1918 roku można porównać do roku 1989 w Polsce – mówił w Pulsie Trójki profesor Wojciech Roszkowski. Dodał, że wtedy też władza "popuściła uchwyt". 
Audio
  • 11.11.19 Puls Trójki. Wojciech Roszkowski: w 1918 r. to co niemożliwe stało się możliwe
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef Piłsudski Foto: NAC/Instytut Józefa Piłsudskiego

Ponad rok od aresztowania, 10 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski wrócił do Warszawy. 8 listopada 1918 roku został wypuszczony z twierdzy w Magdeburgu. Przyszły marszałek Polski więziony był za odmówienie Niemcom złożenia przysięgi wierności.

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Wolność po 123 latach

"Na Wileńskim był rano"

– Już 10 listopada lotem błyskawicy rozeszła się wiadomość, że Józef Piłsudski wrócił z Magdeburga. Na Dworcu Wileńskim był o 7.00 rano, ale witało go niewiele osób, tylko te które go rozpoznały – mówił profesor.

Przypomniał, że ciekawostką jest to, że gdy jechał pociągiem, na pierwszej stacji po polskiej stronie, usłyszał Pierwszą Brygadę graną na peronie przez niewidomego grajka.

"Wracał umocniony"

– Pomyślał wtedy, że jego idea walki czynnej o niepodległość u boku państw centralnych, jest znana. Wracał więc do Warszawy umocniony – mówił gość Pulsu Trójki.

niepodległość 1200 pap.jpg
Abp Wojciech Polak w Święto Niepodległości: wolność wzywa do budowania, a nie do niszczenia

Podkreślił, że Polska, która narodziła się z niebytu, to państwo o które trzeba było walczyć. – Piłsudski zapobiegł wojnie domowej bo radykalne hasła rewolucji stały się aktywne, społeczeństwo było ubogie  dodał. 

– Kluczem było porozumienie Józefa Piłsudskiego z Romanem Dmowskim, gdyby nie ono, doszłoby do wojny domowej – zauważył historyk. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Wojciech Roszkowski (ekonomista, autor publikacji z zakresu historii Polski XX i XXI wieku)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 17.45

jj

Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz: Marsze Niepodległości powinny być pod patronatem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 18:13
– Organizatorzy Marszu Niepodległości powinni się pokusić o przygotowanie imprezy o charakterze narodowym, pod patronatem prezydenta – powiedział w radiowej Trójce Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. – Ta impreza od samego początku ma charakter narodowy – ripostował Robert Winnicki, poseł Konfederacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:00
Do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów przyczyniła się praca setek tysięcy ludzi. W specjalnej odsłonie audycji "Historie jak z książki" opowiedzieliśmy o tych najważniejszych, symbolizujących niepodległość i powstanie II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Engelgard: w 1918 r. spory programowe odeszły na bok

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:45
- Mamy dwie wiodąca postacie: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Ich relacje wbrew pozorom nie były takie złe, choć ich obozy polityczne ze sobą walczyły - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.
rozwiń zwiń