Nowa kadencja Sejmu. Poseł PiS: liczę na lepszy poziom debaty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 18:22
Czy nowa kadencja Sejmu upłynie w spokojniejszej atmosferze? Zbigniew Girzyński (PiS) odczuwa "nutkę optymizmu" po inauguracyjnych obradach izby niższej parlamentu. Paweł Kowal (KO) ocenił, że na razie mieliśmy do czynienia z "dniem deklaracji" w tej sprawie.
Audio
  • Zbigniew Girzyński: dzisiejsze deklaracje ugrupowań w Sejmie napawają nutą optymizmu (Puls Trójki)
Inauguracyjne obrady Sejmu IX kadencji
Inauguracyjne obrady Sejmu IX kadencjiFoto: Sejm RP / Twitter

Sejm zainaugurował swoją IX kadencję. Niektórzy obserwatorzy chwalili pewne gesty podczas pierwszego posiedzenia. Koalicja Obywatelska nie wystawiła kontrkandydata przy wyborze marszałka Sejmu. Stanowisko objęła to przedstawicielka zwycięskiego ugrupowania - Elżbieta Witek.

Paweł Kowal uważa, że w obecnej chwili trudno powiedzieć, czy parlament będzie obradował w lepszej atmosferze. – Elżbieta Witek ma lepsze usposobienie niż Marek Kuchciński, ale prawdą jest, że doprowadził on polski parlamentaryzm (...) do opłakanego stanu. To, co się w Sejmie zmieniło i rzuca się w oczy, to ograniczenia dla dziennikarzy, barierki czy ogrodzenia. To absolutne szaleństwo – ocenił poseł KO.

Polityk mówił, że w poprzedniej kadencji zdarzały się "przedziwne historie". Za taką uznał kary pieniężne dla posła PO Sławomira Nitrasa. –Używanie kar za to, że ktoś krytykuje rząd, jest śmieszne. Jeżeli pani Witek to cofnie, będziemy mogli powiedzieć, że jest zmiana. A dzisiaj? Dziś był dzień deklaracji – powiedział Paweł Kowal.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
witek-1200-tw.jpg
Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. "To ogromne zobowiązanie"

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zbigniew Girzyński, odnosząc się do kwestii, czy temperatura sejmowych obrad nieco spadnie, wskazał, że "poznamy po owocach".

– Zawsze mam nadzieję, że będzie lepiej i poziom debaty publicznej w polskim życiu politycznym będzie wyższy – podkreślił. – Dzisiejsze deklaracje stwarzają pewną nutkę optymizmu – dodał poseł.

W opinii polityka PiS, "jeżeli rzeczywiście miało być tak, że przy wszystkich różnicach, które będą, przy toczącym się sporze politycznym, nawet być może często przy nadmiernych emocjach (...) będzie to w ramach pewnych norm", to prezydium Sejmu nie będzie musiało korzystać z instrumentów, które pozwalają na "przywołanie do porządku nadmiernie ekspresyjnych posłów".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Girzyński (PiS), Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 12.11.2019
Godzina emisji: 17.44

msze

Czytaj także

Szef PiS po oświadczeniach partii w Sejmie: to koniec opozycji totalnej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 15:41
- Po wysłuchaniu oświadczeń partii oraz kół poselskich, podsumowałbym to tak - koniec opozycji totalnej. Jeśli tak będzie, to będzie to wielki postęp w naszym życiu publicznym, proszę, aby nie były to tylko słowa - powiedział we wtorek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń