Henryk Domański: sytuacja w Senacie nie jest niekorzystna dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 18:33
- Zwycięstwo opozycji w Senacie będzie wykorzystywane w wyborach prezydenckich. Dla PiS-u nie jest to jednak sytuacja niekorzystna - mówił w "Pulsie Trójki" prof. Henryk Domański z Polskiej Akademia Nauk. Zdaniem dr Bartłomieja Biskupa z kolei sytuacja w Senacie nie będzie miała znaczącego wpływu na proces legislacyjny. 
Audio
  • Bartłomiej Biskup i Henryk Domański o sytuacji w Senacie ("Puls Trójki")
Posiedzenie Senatu
Posiedzenie SenatuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Kandydat opozycji prof. Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej został marszałkiem Senatu X kadencji. Zagłosowało na niego 51 senatorów. Wicemarszałkami zostali: Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).

O wspomnianym wyborze i sytuacji w Senacie rozmawiali w "Pulsie Trójki" prof. Henryk Domański z Polskiej Akademia Nauk, oraz dr Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.

karczewski-1200-pap.jpg
S. Karczewski o planach marszałka Senatu: jego rola jest inna

- Ten wybór ma charakter symboliczny. Wśród opozycji zapanował pewien triumfalizm. To zwycięstwo będzie wykorzystywane w wyborach prezydenckich. Dla PiS-u nie jest to jednak sytuacja niekorzystna. Wręcz przeciwnie. Jeśli Senat będzie prowadził pewną obstrukcję, to da argumenty PiS-owi do atakowania opozycji - ocenił Domański. 

Dr Bartłomiej Biskup podkreślił zaś, że w tej kadencji Senatu możemy mieć do czynienia ze sporą ilością niespodzianek. - Tutaj PiS ma pole do popisu. Będzie zapewne kusiło niektórych senatorów stanowiskami. Nie zmienia to jednak zbyt wiele w samym procesie legislacyjnym - komentował Biskup. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 13.11.2019
Godzina emisji: 17.44

kad

Czytaj także

Nowa kadencja Sejmu. Poseł PiS: liczę na lepszy poziom debaty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 18:22
Czy nowa kadencja Sejmu upłynie w spokojniejszej atmosferze? Zbigniew Girzyński (PiS) odczuwa "nutkę optymizmu" po inauguracyjnych obradach izby niższej parlamentu. Paweł Kowal (KO) ocenił, że na razie mieliśmy do czynienia z "dniem deklaracji" w tej sprawie.
rozwiń zwiń