S. Kaleta: R. Trzaskowski nie potrafi realizować własnych obietnic

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:55
– Rafał Trzaskowski próbuje zrzucić winę na rząd za to, że sam nie potrafi realizować swoich obietnic wyborczych. Dwanaście lat Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratuszu i podobny brak realizacji założeń pokazuje, że to taka poza prezydenta Warszawy – powiedział w radiowej Trójce Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Gościem audycji był również Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy.
Audio
  • Politycy o zmniejszonym budżecie Warszawy (Puls Trójki)
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rafał Trzaskowski, przedstawiając założenia budżetu Warszawy na przyszły rok, powiedział, że będzie to budżet "bardzo trudny". Zarzucił władzom centralnym, że obciążają samorządy częścią kosztów swoich reform.

Czytaj więcej
shutterstock_ratusz-1200.jpg
"Bardzo trudny" budżet Warszawy na 2020 r. Jak wygląda miejska kasa?

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] R. Trzaskowski krytykuje odbudowę Pałacu Saskiego. S. Kaleta: Niemcy słusznie go zburzyli?

Wskazywał on, że z powodu polityki PiS do miejskiej kasy będzie wpływało mniej pieniędzy. W przypadku budżetu na 2020 rok mówił o spodziewanych mniejszych dochodach z podatku PIT czy niższej subwencji oświatowej. Łącznie, według niego, warszawski budżet w roku 2020 zostaje pozbawiony 1,215 mld zł.

"Jest między nami widoczna różnica"

Sebastian Kaleta zauważył, że z "podatku PIT i CIT żyje również budżet centralny, a mimo to PiS nie narzeka na brak realizacji swoich wyborczych obietnic". – Jest więc między nami widoczna różnica w zarządzaniu finansami publicznymi  powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Poseł zaznaczył również, że problemy z realizacją obietnic przez Rafała Trzaskowskiego zaczęły się jeszcze przed tym, jak PiS ogłosiło nowe propozycje obniżenia podatków i rozszerzenia programów socjalnych. – Zapowiedź realizacji "piątki Kaczyńskiego" padła w lutym, a w ciągu kolejnych miesięcy Sejm uchwalał poszczególne ustawy. Natomiast prezydent Warszawy odłożył realizacje zapowiedzianych w kampanii programów już w styczniu. Nie znając zapowiedzi PiS już przewidywał, że niektóre inwestycje będą odłożone w czasie – podkreślił Sebastian Kaleta.

"Odkładamy niektóre inwestycje"

Paweł Rabiej ocenił zaś, że polityka partii rządzącej pozbawiła wiele samorządów wpływów do budżetu. – W przypadku Warszawy programy "piątki Kaczyńskiego" pozbawiły Warszawy 800 mln złotych rocznie. Chodzi m.in. o brak PIT do 26. roku życia. Kwestia wyższych zarobków młodych ludzi jest ważna, ale uderza to w finanse samorządów – powiedział wiceprezydent Warszawy.

Czytaj więcej
PAP Rafał Trzaskowski 1200.jpg
Pierwszy rok Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta Warszawy. "Był trudny"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rafał Trzaskowski zostaje na śmieciach

Polityk poinformował również, że władze stolicy dostały mniejszą subwencję niż oczekiwały. – W tej chwili, jeśli chodzi o oświatę i edukację, to dokładamy do tego jako samorząd ponad 2 miliardy złotych – poinformował. Paweł Rabiej zaznaczył, że budżet Warszawy w przyszłym roku będzie mniejszy o 1,2 miliarda złotych. – Zmusza nas to niestety do tego, żeby przemyśleć i odkładać niektóre inwestycje – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński 
Goście: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości) i Paweł Rabiej (wiceprezydent Warszawy)
Data emisji: 18.11.2019
Godzina emisji: 17.45

jp/mk

Czytaj także

Rafał Trzaskowski: przeciwko samorządom używa się aparatu państwa. Sprawa "Czajki" była akcją polityczną

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 12:20
- To, co się wokół tej sprawy działo, było czystą akcją polityczną, nie do przyjęcia w demokratycznym państwie - powiedział prezydent Warszawy podczas rozmowy z "Gazetą Wyborczą". - Mam kontakty w Europie i na świecie - pochwalił się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Naprawa kolektorów o wiele droższa niż zakładano

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:56
- Nawet do 42 mln zł wzrosną koszty naprawy kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" – poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok swojej prezydentury w stolicy Rafał Trzaskowski.
rozwiń zwiń