Jan Kanthak: Elżbieta Witek podjęła bardzo mądrą i odpowiedzialną decyzję

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 18:20
– Marszałek Sejmu nie ma wiedzy o wyniku głosowania, które się nie zakończyło. Pani marszałek przerwała głosowanie, a nie zakończyła – mówił na antenie Trójki Jan Kanthak (PiS), odnosząc się do zamieszania wokół głosowania nad nowymi sędziami KRS. Zdaniem Andrzeja Rozenka (SLD) wczorajsza decyzja Elżbiety Witek była "niezgodna z regulaminem Sejmu".
Audio
  • Andrzej Rozenek i Jan Kanthak o głosowaniu nad nowymi sędziami KRS (Puls Trójki)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas posiedzenia Sejmu
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas posiedzenia SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

Głosowanie, które odbyło się w czwartek w nocy, miało burzliwy przebieg. Zostało powtórzone, posłowie opozycji zarzucali, że doszło do oszustwa. Na członków KRS wybrani zostali posłowie PiS Marek Ast, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński.

pap_witek1200.jpg
Prezes PiS o głosowaniu ws. KRS: Elżbieta Witek podjęła właściwą decyzję

– Było głosowanie, głosowanie tzw. z listy, dosyć skomplikowane, jeżeli chodzi o procedurę, bo wybiera się tam kilka nazwisk i można zagłosować na kilka nazwisk jednocześnie. W trakcie tego głosowania zrobiło się zamieszanie. Marszałek Elżbieta Witek prawdopodobnie zaczęła dowiadywać się od wiceszefa Kancelarii Sejmu jaki jest wynik. Kiedy spostrzegła, że wynik dla rządzących jest niezadowalający, to postanowiła to głosowanie unieważnić. To jest niezgodne z regulaminem Sejmu. Jeżeli pani marszałek chciała coś unieważnić, to jest inna procedura – mówił Andrzej Rozenek.

"To jest całkowite kłamstwo"

Poseł PiS odpowiedział na zarzuty. – To jest całkowite kłamstwo. Marszałek Sejmu nie ma wiedzy o wyniku głosowania, które się nie zakończyło. Pani marszałek przerwała głosowanie, a nie zakończyła. Wynikało to z problemów, które wywołało to głosowanie. Były dwa czynniki tego zamieszania: inny sposób głosowania niż zazwyczaj oraz problemy techniczne. Te dwa czynniki wpłynęły na to, że pani marszałek podjęła bardzo mądrą i odpowiedzialną decyzję o przerwaniu głosowania i przeprowadzenia ponownie – podkreślił Jan Kanthak.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Jan Kanthak (PiS), Andrzej Rozenek (SLD)
Data emisji: 22.11.2019
Godziny emisji: 17.45

pb/mk

Czytaj także

"Jest problem", "nie działa" podczas głosowania ws. KRS. Sejm opublikował stenogramy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:14
Sejm opublikował stenogram m.in. z nocnego głosowania nad kandydaturami na członków KRS; jak wynika z dokumentu, podczas obrad posłowie zgłaszali problemy z systemem do głosowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosowanie ws. KRS. Ryszard Terlecki: wyszło niezręcznie, ale postąpiłbym jak marszałek Elżbieta Witek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:27
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki przyznał, że sytuacja "wypadła trochę niezręcznie". Jak relacjonował, dwie posłanki wyrażały obawy, że partia rządząca przegra głosowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

P. Szefernaker: wnioskujemy o informację nt. zakupu nowego sprzętu do głosowania

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 13:55
Klub PiS wnioskuje do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o informację na temat zakupu nowego sprzętu do głosowania w Sejmie. To pokłosie głosowań minionej nocy w izbie niższej parlamentu. Opozycja zarzuca marszałek Sejmu bezprawne anulowanie głosowania nad wyborem posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Koalicja Obywatelska przygotowała wniosek o odwołanie Elżbiety Witek z zajmowanej funkcji.
rozwiń zwiń