TSUE będzie procedować bez pośpiechu. M. Wójcik: to dobra wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:26
– Unijny Trybunał Sprawiedliwości nie orzekł tak jak oczekiwaliby tego nasi oponenci. Orzeczenie daje pole interpretacji, ale nie podważono legalności funkcjonowania KRS oraz działania Izby Dyscyplinarnej – powiedział Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Z kolei Barbara Dolniak z KO przyznała, że to "Sąd Najwyższy wyda ostateczną decyzję o tym, czy uchwalone przepisy są prawidłowe".
Audio
  • TSUE będzie procedować bez pośpiechu. M. Wójcik: to dobra wiadomość (Puls Trójki)
Wielka Sala Rozpraw TSUE
Wielka Sala Rozpraw TSUEFoto: G. Fessy/TSUE/CJUE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że nie będzie przyspieszonego trybu w sprawie skargi Komisji na Polskę za dyscyplinarki sędziowskie. Balazs Lehocki z Trybunału w Luksemburgu powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że wniosek Komisji w tej sprawie został odrzucony przez prezesa Trybunału.

shutterstock_tsue-1200.jpg
Skarga Komisji Europejskiej na Polskę. TSUE będzie procedować bez pośpiechu

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przyznał, że "w ostatnim czasie dyskusja na ten temat się ożywiła". – Jeżeli nie będzie trybu przyśpieszonego, to dobra wiadomość. TSUE nie orzekł tak jak oczekiwaliby tego nasi oponenci. Orzeczenie daje pole interpretacji, ale nie podważono legalności funkcjonowania KRS oraz działania Izby Dyscyplinarnej – mówił gość radiowej Trójki. 

– To jest wyrok jednostkowy, indywidualny, w konkretnej sprawie i to jest tutaj kluczowe – dodał polityk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że "TSUE dokonuje interpretacji prawa europejskiego, a czynności naprawcze powierza organowi wewnętrznemu, czyli w tym wypadku Sądowi Najwyższemu. To oznacza, że SN wyda ostateczną decyzję o tym, czy uchwalone przepisy są prawidłowe".

– Dopóki SN nie wyda decyzji, to dla ostrożności nie będzie się wyznaczać sędziów, którzy zostali powołani przez nową KRS, by w razie uznania nieprawidłowości przez SN nie wytworzył nam się chaos prawny. A to nam grozi – mówiła posłanka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości), Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 27.11.2019
Godziny emisji: 17.45

dn/mk

Czytaj także

Skarga Komisji Europejskiej na Polskę. TSUE będzie procedować bez pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 16:52
Unijny Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że nie będzie przyspieszonego trybu w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę za dyscyplinarki sędziowskie. Balazs Lehocki z Trybunału w Luksemburgu powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że wniosek Komisji w tej sprawie został odrzucony przez prezesa Trybunału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta o sędzim Pawle Juszczyszynie: wprowadza chaos prawny

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 15:28
- To, co robią ci sędziowie i sprzyjający tym sędziom politycy, jest dążeniem do chaosu prawnego - mówił wiceszef MS Sebastian Kaleta odnosząc się do działań sędziego Pawła Juszczyszyna z olsztyńskiego sądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędziowie objęci wyrokiem TSUE nie będą orzekać do czasu decyzji SN

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 15:26
- Zdecydowałem, że do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczeń w sprawach, w których TSUE przedstawiono pytania prejudycjalne, w Izbie Cywilnej SN nie będą wyznaczane składy sędziów z udziałem osób, których dotyczy wyrok TSUE - oświadczył prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski.
rozwiń zwiń