Wojciech Szarama o dymisji Mariana Banasia: mam nadzieję, że przemyśli całą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:34
– Mam nadzieję, że Marian Banaś jeszcze przemyśli całą sytuację i podejmie decyzję o dymisji – powiedział na antenie radiowej Trójki poseł PiS Wojciech Szarama, odnosząc się do oczekiwań dymisji szefa NIK ze stanowiska. Sprawę komentował również poseł PO Zbigniew Konwiński. 
Audio
  • Politycy dyskutowali o sprawie Mariana Banasia (Puls Trójki)
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: PAP/Mateusz Marek

Sprawa Mariana Banasia ciągnie się od września. Wtedy TVN w programie "Superwizjer" podał, że choć były szef Krajowej Administracji Skarbowej wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę o powierzchni 400 mkw. w Krakowie, której wynajem i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu, to ten dochód – według autorów reportażu – zaniżył.

banaś pap 1200.jpg
Szef NIK nadal nie podał się do dymisji. CIS: do Sejmu nie wpłynęło żadne pismo

Premier Mateusz Morawiecki mówił w piątek, że zapoznał się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK, a wnioski z niego płynące powinny skłonić Mariana Banasia do podania się do dymisji. Premier wyraził przekonanie, że Marian Banaś poda się w piątek do dymisji. – Jeśli tak się nie stanie, mamy plan "B" - dodał. Jak jednak przekazał w poniedziałek szef Centrum Informacji Sejmu Andrzej Grzegrzółka, tego dnia do sekretariatu marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo od Mariana Banasia, w którym podał się on dymisji.

"Wystarczy do ustawy dodać jeden punkt"

Jak podkreślił poseł PiS Wojciech Szarama, w myśl polskiego prawa jest osobą bardzo niezależną. – Mam nadzieję, że jeszcze przemyśli całą sytuację i podejmie decyzję o dymisji – stwierdził. Dodał, że przed Sejmem stoi zadanie takiego znowelizowania przepisów, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji. – A jeśli już się zdarzą, to żeby były szybciej rozwiązywane. Dlatego liczymy na współpracę większości sejmowej przy uchwalaniu odpowiednich przepisów – zaznaczył.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem parlamentarzysty nie ma potrzeby zmieniać Konstytucji, aby wprowadzić nowe prawne rozwiązania. – Wystarczy do ustawy (o Najwyższej Izbie Kontroli – red.) dołożyć jeszcze jeden punkt mówiący o tym, że jeśli prokuratura dojdzie do wniosku, że szef NIK w sposób rażący naruszył prawo, daje to pod ocenę Sejmowi, aby ten np. mógł kwalifikowaną większością głosów odwołać prezesa – powiedział Wojciech Szarama.

"Już w listopadzie 2018 r. zgłaszano wątpliwości"

Z kolei Zbigniew Konwiński nie zgodził się, że sytuacja z Marianem Banasiem jako szefem NIK-u jest czymś nowym. – Nie. Już w listopadzie 2018 r. zgłaszano wątpliwości co do oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Wtedy też nasza posłanka Izabela Leszczyna skierowała zapytanie do premiera Mateusza Morawieckiego. Od kwietnia trwa kontrola oświadczeń obecnego prezesa NIK – mówił poseł PO.

jacek sasin w trojce 1200.jpg
J. Sasin ws. M. Banasia: dla dobra Polski powinien podać się do dymisji

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Wojciech Szarama (PiS), Zbigniew Konwiński (PO)
Data emisji: 2.12.2019
Godziny emisji: 17.44

bb/gs

Czytaj także

Szef KPRM o odwołaniu szefa NIK: zmiana Konstytucji wydaje się być najbardziej oczywista

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:30
- Stan prawny jest taki, że zgodnie z polską Konstytucją prezes Najwyższej Izby Kontroli w praktyce może przestać pełnić powierzoną funkcję tylko w wyniku własnej decyzji. Gdyby do niej nie doszło, to wydaje się, że będzie trudno znaleźć inną drogę prawną, poza zmianą ustawy zasadniczej - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosława Stachowiak-Różecka: dymisja Mariana Banasia albo plan B

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 13:00
- Oczekuję, że jeśli prezes Banaś kibicuje obozowi "dobrej zmiany" to rozumie, że dłużej taka sytuacja nie może trwać - powiedziała w rozmowie z radiową Jedynką posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawiadomienie CBA ws. szefa NIK w prokuraturze. Trwa analiza dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:45
Decyzja o ewentualnym dalszym biegu postępowania nastąpi dopiero po przeanalizowaniu wszystkich zawiadomień, które wpłynęły do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. - To jest kilkudziesięciostronicowy dokument, prokurator zapoznaje się z jego treścią - powiedział rzecznik tamtejszej prokuratury Paweł Sawoń.
rozwiń zwiń