Prof. Mieczysław Ryba: Szymon Hołownia to kandydat bez treści

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 18:20
Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Prof. Mieczysław Ryba (KUL) powiedział, że "nie sądzi, aby miał on szansę objąć to stanowisko". Prof. Ewa Marciniak (UW) jest zdania, iż dziennikarz chce "pokazać humanistyczną twarz polityki".
Audio
  • Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta. Opinie politologów (Puls Trójki)
Szymon Hołownia zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich
Szymon Hołownia zapowiedział swój start w wyborach prezydenckichFoto: PAP/Adam Warżawa

Szymon Hołownia chce kandydować w wyborach prezydenckich. Swoją decyzję ogłosił podczas spotkania w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Dziennikarz zwrócił się do zebranych z prośbą o powierzenie mu – jak to określił – "funkcji stróża narodowej wspólnoty".

Kazimierz Kik 1200.jpg
Prof. Kik o Hołowni: to nie kandydat na prezydenta, a zwykły propagandysta

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prof. Ewa Marciniak: Szymon Hołownia może przyciągnąć centrowego wyborcę

W związku z zapowiedzią Szymona Hołowni pojawiają się pytania o to, których wyborców miałby on do siebie przyciągnąć. – Jeśli miałabym to jakoś ogólnie określić, byłby to elektorat centrowy z pewnymi akcentami konserwatywnymi, katolickimi i liberalnymi – powiedziała prof. Ewa Marciniak.

Politolog oceniła, że dziennikarz mniej "akcentuje aspekty partyjne". – On chce być w polityce, ale jednocześnie pokazać jej humanistyczną twarz. Nie jako gry interesów, czegoś, co chwilami bywa cyniczne – dodała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Szymon Hołownia PAP 1200.jpg
Dr Sebastian Gajewski: na kandydata pokroju Szymona Hołowni nie ma dziś zapotrzebowania

Prof. Mieczysław Ryba: kandydat bez treści

W opinii prof. Mieczysława Ryby w postulatach Szymona Hołowni są sprzeczności, co sprawia, że jest on "postacią bez treści". – Ta mieszanina jest adresowana do centrowego wyborcy, ale raczej ulokowanego po stronie dawnych wyborców Platformy Obywatelskiej, partii kiedyś określającej się mianem chadeckiej – powiedział.

Politolog ocenił, że hasła kandydata są "od strony wizerunkowej bardzo dobrze opakowane". Wyraził on jednak wątpliwość w to, że Szymon Hołownia może wygrać wybory, choć przy wsparciu takich polityków jak np. Donald Tusk, może on "sporo ugrać".

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski), prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
Data emisji: 9.12.2019
Godziny emisji: 17.45

IAR/msze/ml

Czytaj także

Szymon Hołownia, czyli "PiS light"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 13:24
Gwiazda jednej z prywatnych stacji telewizyjnych stanęła przed publicznością zgromadzoną w gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jaki szekspirowski dramat zaplanował dla wyborców Szymon Hołownia? „Makbeta”, „Hamleta”? A może „Wiele hałasu o nic”? - pisze dla portalu PolskieRadio24 Miłosz Manasterski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komentarz Dnia": Szymon Hołownia, prawybory w PO

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 15:57
Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Piotr Semka ("Do Rzeczy") i Mateusz Baczyński ("Onet"). Publicyści dyskutowali m.in. o decyzji Szymona Hołowni o starcie w wyborach prezydenckich, a także o debacie prawyborczej w Platformie Obywatelskiej, w której uczestniczyli Jacek Jaśkowiak i Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń