Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Radny PiS: to wynik dyrektyw europejskich

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 18:00
– Umowa partnerstwa, która obligowała nas do pewnych działań, zmusiła Polskę do odpowiednich poziomów recyklingu. Stąd wziął się cały problem związany z podwyżką za wywóz śmieci – mówił w "Pulsie Trójki" Piotr Szyszko, radny Prawa i Sprawiedliwości. Innego zdania był jednak Paweł Sawicki, radny z klubu Platforma Obywatelska-Nowoczesna.
Audio
  • Paweł Sawicki oraz Piotr Szyszko o podwyżkach cen za wywóz śmieci w Warszawie (Puls Trójki)
Zgodnie z uchwałą z 12 grudnia 2019 r. stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosiła 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy  65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłata była dwukrotnie większa.
Zgodnie z uchwałą z 12 grudnia 2019 r. stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosiła 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy – 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłata była dwukrotnie większa.Foto: meowKa / shutterstock

Rada Warszawy zdecydowała, że w przyszłym roku za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą więcej. Opłata za segregowane odpady będzie naliczana ryczałtowo i wyniesie 65 złotych miesięcznie od mieszkania i 94 złote od domu jednorodzinnego. Opłata za odpady niesegregowane wzrośnie do 188 złotych.

Do tej sprawy odnieśli się warszawscy radni: Paweł Sawicki (Platforma Obywatelska-Nowoczesna) oraz Piotr Szyszko (PiS). – Przyczyn tej podwyżki jest kilka. Opłaty za odbiór odpadów komunalnych od wielu lat nie były zmieniane. Ceny, które generują stawkę tych opłat, dotyczą na przykład wzrostu kosztów paliwa, energii elektrycznej, czy też opłaty środowiskowej  powiedział Paweł Sawicki.

PAP Ozdoba Jaki Kaleta 1200.jpg
"Lata zaniedbań". Jaki krytykuje Trzaskowskiego za podwyżkę opłat za śmieci

 Do tego dochodzi ilość rozwiązań ustawowych, które nie pozostawiają żadnego manewru samorządowi. Tymczasem samorządy apelowały do Ministerstwa Środowiska, aby zmniejszono te opłaty. Rząd pozostał jednak na te apele głuchy  dodał. 

Umowa partnerstwa

Piotr Szyszko zdementował fakt, jakoby to PiS było odpowiedzialne za wspomniane podwyżki.  Panu radnemu zapewne chodzi o opłaty środowiskowe, a dokładniej dotyczące składowania odpadów, a nie za gospodarowanie. Jeżeli gospodarujemy odpady, to nie ponosimy żadnych opłat  ocenił Szyszko. 

Według niego cały problem śmieci w Polsce wziął się z dyrektyw europejskich.  Chodzi o umowę partnerstwa, która obligowała nas do pewnych działań, zmuszając Polskę do odpowiednich poziomów recyklingu  podsumował radny PiS. 

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Paweł Sawicki (warszawski radny z klubu Platforma Obywatelska-Nowoczesna), Piotr Szyszko (warszawski radny z PiS)
Data emisji: 16.12.2019
Godziny emisji: 17.45

kad/kr

Czytaj także

S. Kaleta: R. Trzaskowski nie potrafi realizować własnych obietnic

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:55
– Rafał Trzaskowski próbuje zrzucić winę na rząd za to, że sam nie potrafi realizować swoich obietnic wyborczych. Dwanaście lat Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratuszu i podobny brak realizacji założeń pokazuje, że to taka poza prezydenta Warszawy – powiedział w radiowej Trójce Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Gościem audycji był również Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy.
rozwiń zwiń