Wojciech Skurkiewicz o sytuacji na Bliskim Wschodzie: nie będzie eskalacji konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 18:24
– Oświadczenie Donalda Trumpa, prezydenta USA, pokazuje, że sytuacja na Bliskim Wschodzie się stabilizuje – mówił w "Pulsie Trójki" Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. Natomiast, jak stwierdził Czesław Mroczek, były wiceszef MON, Donald Trump powinien bardziej konsultować swoje decyzje w ramach NATO, w takich sytuacjach jak likwidacja Ghasema Solejmaniego.
Audio
  • Wojciech Skurkiewicz i Czesław Mroczek o sytuacji na Bliskim Wschodzie ("Puls Trójki")
Baza Al Asad
Baza Al AsadFoto: PAP/EPA/Cpl. Akeel Austin HANDOUT

W odwecie na likwidację generała Solejmaniego Iran zaatakował bazę Al Asad, gdzie znajdowali się również polscy żołnierze. Polska misja w Iraku została zawieszona. Nie ma jednak informacji o ewakuacji Polaków.

O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówili w "Pulsie Trójki" Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Czesław Mroczek, były wiceszef MON (Platforma Obywatelska).

PAP polski żołnierz 1200.jpg
Wawer: polscy żołnierze nigdy nie powinni znaleźć się w Iraku

– Kiedy będziemy mieli gwarancję bezpieczeństwa naszych żołnierzy w Iraku, to odwiesimy misję. Jest to jednak decyzja Rady Północnoatlantyckiej – przyznał Skurkiewicz. 

Czesław Mroczek ocenił natomiast, że trwający na Bliskim Wschodzie konflikt, został zaogniony przez administrację amerykańską. – Musimy w związku z tym się poważnie zastanowić nad tym, czy polscy żołnierze powinni nadal wykonywać swoje zadania na tamtym terenie – stwierdził. 

Oświadczenie prezydenta USA

Politycy odnieśli się również do wystąpienia Donalda Trumpa, który oświadczył w środę, że "USA są gotowe przyjąć opcję pokojową [w porozumieniu - przyp. red.] ze wszystkimi, którzy go pragną". Zaznaczył jednak, że na całym Bliskim Wschodzie "nie zapanuje pokój i stabilizacja", dopóki Iran będzie zagrożeniem. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– To oświadczenie pokazuje, że sytuacja się stabilizuje i dalszej eskalacji konfliktu nie będzie – powiedział Skurkiewicz. 

Zdaniem Mroczka Donald Trump powinien  bardziej konsultować swoje decyzje w ramach NATO, w takich sytuacjach jak zabójstwo Ghasema Solejmaniego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON), Czesław Mroczek (były wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 09.01.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/gs

Czytaj także

Likwidacja Solejmaniego. Ambasador USA w Polsce: nie ma litości dla terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:06
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że USA podjęły działania w celu zatrzymania wojny. "Naszym obowiązkiem jest chronić amerykańskich dyplomatów i przedstawicieli służb, wszystkich Amerykanów i naszych sojuszników" - czytamy we wpisie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:30
– Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze, ale wiemy na pewno, że oni nie ucierpieli w atakach w Iraku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń