Jak bronić się przed rosyjską machiną propagandową? "Trzeba reagować"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:30
Sejm RP potępił prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej – głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Sejm w związku z niedawnymi wypowiedziami prezydenta Rosji. O walce z rosyjską propagandą rozmawiali w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Krzysztof Bosak (Konfederacja).
Audio
  • Tomasz Rzymkowski i Krzysztof Bosak o konieczności obrony przed rosyjską propagandą (Puls Trójki)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: shutterstock.com

– By bronić się przed propagandową rosyjską machiną, trzeba reagować – podkreślił Tomasz Rzymkowski. – Trzeba mówić o tym bardzo głośno na arenie międzynarodowej. Jakiekolwiek próby wpływania na prawdę obiektywną to próby wywierania presji. Tymczasem wiele państw na świecie traktuje politykę historyczną jako główny element polityki zagranicznej państwa – podkreślił Tomasz Rzymkowski.

pap jakub kumoch 1200.jpg
Polski dyplomata reaguje na insynuacje rosyjskiego

Jak mówił, Polska ma też problem związany z tym, że nie była przez 45 lat państwem suwerennym i musiała wpisywać się w narrację polityki zagranicznej ZSRR. W związku z tym nie uczestniczyła w ważnych dyskusjach od lat 40. do lat 80. na pełnych prawach, co najwyżej jako "wasal ZSRR".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Krzysztof Bosak oświadczył, że uchwała to gest skierowany do opinii międzynarodowej i do elity rosyjskiej, pokazujący, że polska klasa polityczna jest zjednoczona i nie będzie rozgrywania jednych Polaków przeciwko drugim.

Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji uznał, że uchwała to błąd, a podczas uchwalania siedział. Napisał: "Nasi durni politycy wpadli w pułapkę".

– Nie był entuzjastą przyjmowania jakiejkolwiek uchwały na ten temat, stąd wynikała jego postawa siedząca (…). Gdyby chciał jej nie poprzeć, zgłosiłby protest, byłoby głosowanie (…) – tłumaczył Krzysztof Bosak.  

Uchwała Sejmu

Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. opinię, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Mówił też o wykorzystywaniu przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też, że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej potępia prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii, dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany przypomnieć, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki" – głosi przyjęta w czwartek przez aklamację uchwała Sejmu.

Przypomniano w niej, że po zawarciu 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie "haniebnego paktu Ribbentrop-Mołotow" pierwszymi ofiarami obu totalitaryzmów były Polska i państwa Europy Środkowo-Wschodniej. "Wojna spowodowała śmierć dziesiątek milionów ludzi, powstanie w Europie nazistowskich obozów koncentracyjnych i Holocaust – jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Nie kwestionuje się, że narody Związku Sowieckiego poniosły ofiary w walce z III Rzeszą, niestety nie przyniosło to państwom Europy Środkowo-Wschodniej niepodległości i suwerenności, a ich mieszkańcom – poszanowania praw człowieka" – czytamy w uchwale.

Jak zaznaczono, sowiecki totalitaryzm zwracał się też przeciw własnym obywatelom, wśród których byli Rosjanie. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nie godzi się na powrót do imperialnych fałszerstw, które cofają dialog historyczny władz Rosji z innymi narodami. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom nazistowskiego i sowieckiego totalitaryzmu i wyraża pragnienie, żeby historia ich męczeństwa nigdy nie była fałszowana i traktowana instrumentalnie" – podkreślono w uchwale.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o wspólną refleksję nad zasadami budowania stosunków międzynarodowych, które powinny być podstawą wzajemnego szacunku, partnerstwa i dobrego sąsiedztwa" – czytamy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Tomasz Rzymkowski (poseł Prawa i Sprawiedliwości), Krzysztof Bosak (poseł Konfederacji)
Data emisji: 10.01.2020
Godziny emisji: 17.45

PAP/IAR/agkm/ml

Czytaj także

"Dziękuję całej opozycji". Wiceminister sprawiedliwości o potępieniu rosyjskich prowokacji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 08:32
– Znakomitą odpowiedzią na narrację Rosji była uchwała, którą wspólnie przyjęliśmy w Sejmie - obóz rządzący i opozycja – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
rozwiń zwiń