Minister cyfryzacji: nie przewidujemy likwidacji prawa jazdy w wersji plastikowej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:21
– Prawo jazdy w wersji plastikowej jest niezbędne w krajach europejskich i dlatego nie zamierzamy go likwidować. Chodzi o to, abyśmy nie musieli tego wozić ze sobą w Polsce, ale aby wdrożyć takie rozwiązanie, potrzebna jest zmiana ustawy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Audio
  • Marek Zagórski o projektach wdrażanych przez Ministerstwo Cyfryzacji i cyberbezpieczeństwie Polski (Puls Trójki)
Minister cyfryzacji Marek Zagórski
Minister cyfryzacji Marek ZagórskiFoto: PAP/Mateusz Marek

Gość Polskiego Radia 24 mówił o nowych projektach ministerstwa. – E-recepta to bardzo dobre wdrożenie. Proces edukacji farmaceutów, lekarzy i pacjentów z pewnością potrwa, ale osiągnęliśmy taki poziom, że 2/3 recept jest wydawanych w wersji elektronicznej i udało nam się tego dokonać bardzo szybko. Zachęcam wszystkich do tego, by mieć aplikację mObywatel, gdzie możemy otrzymać receptę – zaznaczył.

"Wszystkie dane są bezpieczne"

Jak przyznał Marek Zagórski, "nie przewidujemy likwidacji prawa jazdy w wersji plastikowej, ponieważ jest ono niezbędne poza granicami Polski. Chodzi o to, abyśmy nie musieli tego wozić ze sobą w Polsce. Potrzebna jest do tego zmiana ustawy, która wróci niedługo na komitet stały Rady Ministrów. Wtedy udostępnimy m-prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Wówczas nie będzie konieczności, aby mieć przy sobie prawo jazdy".

smartfon 1.jpg
Kierowcy będą mieli więcej miejsca w kieszeni. E-prawo jazdy jeszcze w tym roku

– Internetowe Konto Pacjenta zawiera informacje o wizytach, które odbyliśmy i o dawkach leku, które zażywamy. Zawsze jest chęć wyłudzania i atakowania, ale wszystko jest absolutnie bezpieczne. Ewentualne wycieki mają charakter indywidualny, a ich przyczyną jest to, że sami nie chronimy konta. Dane także są bezpieczne. Warto korzystać z tych rozwiązań, ponieważ ułatwiają życie – dodał.

"Musimy być przygotowani na wyzwania"

Minister wypowiedział się również o kwestiach cyberbezpieczeństwa. – Krajowy system nadzorują MON, ABW i ministerstwo cyfryzacji. Ten system składa się z wielu elementów. Wchodzi tu w grę także budowanie jednostki chroniącej nas przed cyberatakami. Wdrażanie takiego systemu będzie trwało. Wyzwania w cyberprzestrzeni stale rosną i musimy być do tego przygotowani – podkreślił.

– Jesteśmy bezpieczni i robimy wszystko, by zwiększać nasz poziom bezpieczeństwa. Każdy dzień to nowe wyzwanie, ale co do ataków hakerski jesteśmy na nie odporni i jesteśmy w stale w pogotowiu. Wojna dezinformacyjna jest faktem i ma wiele aspektów, jak np. "farmy trolli" czy szerzenie dezinformacji za pośrednictwem portali internetowych. Monitorujemy na bieżąco tego typu działania – stwierdził. 

shutterstock_laptop-1200.jpg
Ekspert: Polacy są coraz bardziej przekonani do cyfryzacji usług

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zwrócił on uwagę, że "są portale, które przekazują fałszywe informacje i ich celem jest wywołanie zaniepokojenia a wręcz paniki. To próba manipulowania opinią publiczną. W Polsce nie odnotowaliśmy tego typu działań na większą skalę, choć nie oznacza to, że takie działania nie mają miejsca. Kampanie dezinformacyjne w okresach przedwyborczych manipulują opinią publiczną poprzez wskazywanie zjawisk, które nie mają miejsca lub coś wyolbrzymić".

– Mamy problem z rozróżnieniem tego co jest informacją a co jest komentarzem. Jest to zakres odpowiedzialności mediów, natomiast administracja może analizować czy dane zjawisko powstaje w sposób zamierzony czy jest to wspomagane przy wykorzystywaniu technologii botów. Najważniejszym elementem jest tutaj świadomość użytkowników – podsumował Marek Zagórski.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Zagórski (minister cyfryzacji) 
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 17.44

pkr/kw

Czytaj także

Szanse i zagrożenia dla procesu cyfryzacji polskiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:37
Cyfryzacja w Polsce jest zjawiskiem postępującym. Mimo to wielu Polaków pochodzi do tego zagadnienia sceptycznie lub też nie posiada wystarczającej wiedzy na ten temat. O tym czym jest cyfryzacja, czy jest nam potrzebna i w jakim tempie powinna o przebiegać zapytała swoich gości w audycji "Sztuka słuchania" Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: dzięki nowym technologiom jesteśmy coraz bardziej bezpieczni

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:03
- Gdyby nie postęp cyfryzacji, byłyby inne zagrożenia. Obie wojny światowe miały miejsce wówczas, gdy cyfryzacji jeszcze nie było. Jak twierdzi jeden z amerykańskich uczonych, dzięki nowym technologiom paradoksalnie jesteśmy bardziej bezpieczni i nasze bezpieczeństwo jest zdecydowanie bardziej umocnione - powiedział obecny na Kongresie 590 w Jasionce Marek Zagórski, minister cyfryzacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki podpisał Strategię Cyberbezpieczeństwa RP

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:08
Premier podpisał uchwałę Rady Ministrów w sprawie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024. Dokument szczegółowo opisuje cele i priorytety rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, a także wskazuje źródła finansowania tych działań.
rozwiń zwiń