Prof. Genowefa Grabowska: UE nie powinna ingerować w kształt Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 18:28
– Ingerencja Komisji Europejskiej w polski proces legislacyjny jest "pozatraktatowa" – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego. Gościem "Pulsu Trójki" była także sędzie Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości.
Audio
  • Prof. Genowefa Grabowska i sędzia Barbara Piwnik o ustawach reformujących sądy (Puls Trójki)
Sąd Najwyższy w Warszawie
Sąd Najwyższy w WarszawieFoto: Shutterstock.com/BOKEH STOCK

Senat odrzucił nowelizację ustaw sądowych. Mają one między innymi zwiększyć odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzić zmiany w sposobie wybierania Prezesa Sądu Najwyższego. Wcześniej Komisja Wenecka opiniowała projekt i orzekła, że ustawy nie należy uchwalać. Także Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do TSUE o zablokowanie prac polskiej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

PAP prezydent Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

"Nadzwyczajny tryb" wizyty

W ocenie prof. Genowefy Grabowskiej, wizyta europejskich polityków w Polsce "nie była wizytą Komisji Weneckiej". – To było pięciu jej członków, a Komisja Wenecka ich opinię zaakceptuje – lub nie – dopiero w marcu. Komisja Wenecka zbiera się cztery razy w roku – wskazała gość Programu 3 Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Niepotrzebny teatr". Senatorowie PiS o pracach nad reformą sądów

– Do nas ta delegacja przybyła w trybie nadzwyczajnym. Pracowałam w Senacie i nigdy nie spotkałam się z sytuacją, by marszałek Senatu samodzielnie zapraszał jakiekolwiek ciało międzynarodowe w czasie procesu legislacyjnego. To nie wchodziło w grę, to było niedopuszczalne – wskazała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Pytana o komentarz do decyzji Komisji Europejskiej, prof. Genowefa Grabowska oceniła, że to ingerencja "pozatraktatowa". – Spieramy się, czy organizacja sądownictwa należy do europejskich organów. Tu nie ma sporu. Traktat takich kompetencji nie przewiduje. Unia nie powinna ingerować w to, ile izb ma Sąd Najwyższy i jak są one zorganizowane. Każde państwo robi to samo – oceniła prof. Genowefa Grabowska.

Barbara Piwnik: najważniejsze to znać obowiązujące prawo

Politycy niechętni zmianom w sądownictwie nazywają nową ustawę "kagańcową". W ocenie sędzi Barbary Piwnik, "część z dyskutujących nie wie, o czym dyskutuje".  – Najważniejsze jest, w każdym przypadku, czytać i znać obowiązujące prawo. Wtedy, gdy pojawiają się propozycje zmian ustawowych, to dobrze by było, by ktoś, zanim zabierze głos, zapoznał się z projektem – oceniła.

PAP Sebastian Kaleta 4 1200.jpg
Kaleta ws. decyzji Senatu o ustawach sądowych: można to było przewidzieć

– Jeśli chodzi o odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, to już dziś uregulowania są tak daleko idące, że różne zachowania sędziów mogą skutkować postępowaniem dyscyplinarnym. Katalog kar jest dość szeroki – wskazała Barbara Piwnik.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] W. Buda: ustawa o sądach wraca do Sejmu. Cały obóz rządzący stoi za nią murem i ją poprze

W rozmowie także komentarz do słów Rzecznika Praw Obywatelskich, który określił nową ustawę jako kwestionującą "uczestnictwo Polski w wymiarze prawnym Unii Europejskiej i Rady Europy", a także komentarze do wysuwanych wobec Polski i Węgier oskarżeń o łamanie praworządności. 

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego), Barbara Piwnik (sędzia, b. minister sprawiedliwości)
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 17.45

mbl/gs

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: dyskusja wokół sądownictwa nie zmieni układu władzy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 09:20
Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia, opozycja przecenia wagę debaty wokół reformy sądownictwa. - To nie jest temat, który jest w stanie przewrócić obóz rządzący i doprowadzić do tego, że prezydent Andrzej Duda przegra wybory - ocenił dr Andrzej Anusz. A jakie mogą być skutki dyskusji o polskim wymiarze sprawiedliwości w różnych międzynarodowych instytucjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaleta: nowelizacja ustaw sądowych ratuje Polskę przed anarchią

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:00
- Ta dyskusja pokazała, że pilne uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, a jeśli wejdzie ona w życie, to gwarantuję, że będziemy konsekwentnie zmieniać polskie sądownictwo - powiedział w Senacie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń