Unia Europejska po brexicie będzie inna. Posłowie: trzeba ustalić, jaka będzie jej przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:22
W tym roku ma rozpocząć się tzw. konferencja o przyszłości Europy, czyli debata o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Oficjalna inauguracja planowana jest na 9 maja, tzw. Dzień Europy, jednak w zeszłym tygodniu była już pierwsza dyskusja w PE w tej sprawie, a jutro Komisja Europejska ma przedstawić komunikat na temat tej konferencji. O zmianach w UE dyskutowali w Trójce Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Jan Olbrycht (PO).
Audio
  • Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Jan Olbracht (PO) (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Parlament Europejski

davos1200.jpg
Davos 2020. Wróblewski: nie spodziewam się zawierania wielkich umów

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Davos 2020. Witold Modzelewski: wielka polityka to największy biznes

Czy zmiany są w ogóle potrzebne, czy tylko kosmetyka, czy coś w UE nie działa, jak należy? Jadwiga Wiśniewska (PiS, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) powiedziała, że taka dyskusja jest konieczna. – Doszło przecież do brexitu, duże państwo członkowskie opuszcza z końcem stycznia Unię. Powinien nastąpić czas refleksji – co zrobić, jak UE powinna się zmieniać. Jest wiele głosów zwracających uwagę na to, że UE oderwała się od wartości, na których została ufundowana, że jest "przeregulowana", że jest nadmierna biurokracja. Tak naprawdę obserwujemy pewien marazm, również w instytucjach UE. Takie nowe otwarcie, nowe refleksje (jest potrzebne) – mówiła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jan Olbrycht z Europejskiej Partii Ludowej zgodził się, że UE po brexicie będzie inna  - bo z UE wychodzi najbardziej eurosceptyczne państwo, najważniejsze państwo spoza strefą euro, bardzo silne w kwestiach związanych z handlem międzynarodowym. – Trzeba ustalić co dalej – nie tylko w sensie poprawiania Unii Europejskiej, ale też jej przyszłości – dodał. Czy UE ma być większa, czy poszerzać ją o Bałkany, jaki jest stosunek do kwestii wschodniej? Wymagana jest rozmowa polityków, obywateli. – Niewykluczone, że rozmowa zakończy się wnioskiem, że trzeba dokonać korekt w traktacie – tego jednak na razie nikt nie powie – bo nie wiadomo, co będzie – dodał.

"Federalizm jest passé"

Jadwiga Wiśniewska (PiS, frupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów), odniosła się do tezy prof. Ryszarda Legutki, że sytuacja zmierza do federalizacji, ograniczenia kompetencji państw członkowskich. Nie zgodził się z tą tezą Jan Olbrycht. Jak mówił, w jego frakcji, EPP wszyscy wiedzą, że trzeba robić wszystko, aby nurt federalistyczny nie był dominujący, bo to spowoduje dużo niechęci i przysporzy wiele problemów.

Jak mówił, poglądy czysto federalistyczne są passé – nie ma już sił, które chciałyby tworzyć struktury federalne.

– Myślenie w kategoriach federalistycznych już nie jest dominujące, mówi się raczej o mocniejszej integracji, o mocniejszym powiązaniu. Zatem na jednym biegunie byłoby luźne powiązanie państw ze względów gospodarczych, z drugiej silne powiązania państw – poprzez nie tylko gospodarkę, ale też prawo. To myślenie ma dziś zwolenników w mniejszości – mówił. – Mówi się o ściślejszej integracji, ale nie jest to myślenie federalistyczne - w kategoriach jednej struktury quasi-państwowej  – dodał.

– Linia podziału nie ma charakteru państwowego w kwestii federalizmu. Jeśli zaś chodzi o ściślejszą integrację, za tym są państwa zachodnie ( w zakresie struktury finansowej, bankowej), inne podejście mają państwa, które potem dołączyły do UE – tłumaczył Jan Olbrycht.

Czy obecny stan prawny upoważnia KE do interwencji ws. ustroju sądów? Na ten temat więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jadwiga Wiśniewska (PiS, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów), Jan Olbrycht (Europejska Partia Ludowa)
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 17.45

agkm/kw

Czytaj także

Jadwiga Wiśniewska: europejski mainstream żyje w bańce informacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 12:07
- Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Podobnie jest z fake newsami informacyjnymi na temat sytuacji w Polsce, które tworzy totalna opozycja. Przez niektórych europosłów traktowane są jak fakty - powiedziała Jadwiga Wiśniewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko polityka i wielki biznes. Zobacz forum w Davos "od kuchni"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:30
Drogie członkostwo, cztery dni spotkań w elitarnym gronie oraz dyskusje i debaty w szwajcarskim kurorcie. Sprawdzamy jak wygląda 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos od kuchni. Co widzą media, a do czego nie mają dostępu? Jakie atrakcje i polskie akcenty czekają na uczestników jubileuszowej konferencji?
rozwiń zwiń