Wiceszef MSZ: celem Putina jest skłócenie całej rodziny euroatlantyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:30
– Jesteśmy aktywni na polu historycznym. Jeśli w Yad Vashem padną obraźliwe słowa dla Polski, to będziemy na bieżąco reagować. Mam nadzieję, że także środowisko dziennikarskie, eksperckie zaktywizuje się na tym polu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Marcin Przydacz o potencjalnych celach polityki zagranicznej Kremla (Puls Trójki)
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczFoto: PR

pap_auschwitz-pap-1200.jpg
Dr Mikołaj Mirowski: mamy taką historię, że nie musimy silić się na żadne manipulacje

23 stycznia w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w tym wydarzeniu, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnich wypowiedziach obarcza Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej i Holokaust. 

– Proszę pamiętać, że jesteśmy także w przededniu uroczystości wyzwolenia Auschwitz-Birkenau i tam gospodarzem będzie Andrzej Duda i to są główne uroczystości. W Yad Vashem główne skrzypce ma grać Putin. Będzie on promował swoją wizję historii dotyczącą II wojny światowej. Nasze stanowisko jest jasne – my nie negujemy faktu, że Armia Czerwona –  tak jak inne państwa – walczyła z nazizmem, lecz należy pamiętać o tym, co ta armia robiła w latach 1939-1941, po pakcie Ribbentrop-Mołotow, kiedy wzięła udział w działaniach zbrojnych mających na celu – w sojuszu z Hitlerem – podział Europy – mówił wiceszef MSZ.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość audycji przyznał, że "celem Putina jest nie tylko atak na państwa Europy Środkowo-Wschodniej, ale także skłócenie całej rodziny euroatlantyckiej, wbicie klina i wykreowanie wroga, wykreowanie niewdzięcznych narodów". – Reakcja świata jest jednoznaczna – w żadnym tytule liczących się gazet nie spotkałem się z afirmacją tej próby reinterpretacji historii przez Putina – stwierdził polityk.

– Jesteśmy aktywni na polu historycznym. Jeśli padną obraźliwe słowa dla Polski, to będziemy na bieżąco reagować, mam nadzieję, że także środowisko dziennikarskie, eksperckie zaktywizuje się na tym polu. Pamiętajmy, że to rok rocznic historycznych – Katyń, zakończenie II wojny światowej, 100. rocznica zwycięstwa nad bolszewikami. Dzisiejsza Rosja Putina nie przepracowała wszystkich wydarzeń historycznych. Tematykę prawdy historycznej traktujemy bardzo poważnie – dodał Marcin Przydacz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Goście: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 17.45

dn

Czytaj także

Dr Agnieszka Bryc: Yad Vashem czuje się wciągnięte w grę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 21:25
- W Izraelu mamy bardzo poważną krytykę tego wydarzenia, to "one man show" Mosze Kantora pod potrzeby Władimira Putina, który dzięki uroczystościom będzie mógł się spotkać z przywódcami ponad 40 państw – mówiła dr Agnieszka Bryc, UMK w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przed Polską kilka lat trudnej pracy w walce z antypolonizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 07:51
- Zdaję sobie sprawę z tego, że zmiany w świadomości narodów, przedstawienie własnej prawdy historycznej po 60 czy 70 latach gwałtu na polskiej duszy, zakłamywania historii i przedstawiania jej w sposób niezgodny z polską racją stanu nie dzieją się z dnia na dzień - tłumaczył Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy". Premier przyznał jednak, że ostatnie lata pokazały, że poprzez zdecydowaną walkę o prawdę za granicą "można doprowadzić do ogromnej poprawy postrzegania prawdy historycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Mikołaj Mirowski: mamy taką historię, że nie musimy silić się na żadne manipulacje

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 14:52
- Władimir Putin, wygłaszając kłamliwe tezy, czyni przygotowanie artyleryjskie pod obchody 75-lecia wyzwolenia Auschwitz. Cała ta sytuacja wynika z polityki, ona nie ma nic wspólnego z historią, a już z prawdą historyczną tym bardziej. Polska powinna tu reagować spokojnie - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl historyk i publicysta dr Mikołaj Mirowski.
rozwiń zwiń