Ardanowski: model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 18:25
– Musimy stawiać na inne rolnictwo, na takie, które będzie wysokiej jakości, które będzie się opierało na mniejszych gospodarstwach. Cieszę się, że ten model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Audio
  • Minister rolnictwa: Polska musi stawiać na rolnictwo wysokiej jakości (Puls Trójki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
duda_opole_1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: będę stał przy polskich rolnikach i dbał o ich sprawy

W Nadarzynie koło Warszawy ruszyła 4. odsłona Centralnych Targów Rolniczych. Uczestniczą w nich producenci żywności, ziół, środków ochrony roślin, maszyn rolniczych oraz instytucji wspierających rozwój wsi. Łącznie swoje stoiska ma niemal 100 wystawców. W ramach pokazów zaplanowano także liczne degustacje, spotkania z sołtysami i kołami gospodyń, a nawet zawody Agro Strongman.

Minister rolnictwa, który był gościem  Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że "4. odsłona Centralnych Targów Rolniczych to również miejsce, gdzie obecna jest debata na temat przyszłości rolnictwa".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czas pogłębionej dyskusji

– To są targi, gdzie są pokazywane maszyny, urządzenia, technologie. Dobrze, że nie tylko te największe, ale również te przystosowane do mniejszych gospodarstw. To jest taki czas pogłębionej debaty na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Brałem udział w panelu, gdzie oprócz przedstawicieli Polski byli reprezentanci sześciu krajów europejskich oraz Chin i Brazylii – mówił Ardanowski.

PAP Janusz Wojciechowski 3 1200 ok.jpg
Wojciechowski o polityce rolnej: będę chronił europejski budżet przed cięciami

– Dyskusja opierała się na pytaniu, czy kraje powinny prowadzić własną politykę rolną. Jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy jej ważnym elementem, natomiast każdy kraj musi mieć własny, odrębny model, który będzie odpowiadał jego zasobom i możliwościom. Inna jest polityka Brazylii gdzie są setki milionów hektarów, a inna w Polsce, która ma ok. 15 mln ha – tłumaczył minister.

Szef resortu zaznaczył, że "Polska musi stawiać na inne rolnictwo". – Na takie, które będzie wysokiej jakości, które będzie się opierało na mniejszych gospodarstwach. Cieszę się, że ten model rolnictwa, który jest w Polsce zaczyna obowiązywać w Unii Europejskiej – nie ogromne, wielkie gospodarstwa, tylko te mniejsze, rodzinne, oparte o pracę własną, o wysoką jakość, o sprzedaż na rynkach lokalnych – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 17.45

IAR/pb/ml

Czytaj także

Wsparcie dla hodowców zwierząt. Posłowie zajmą się projektem ustawy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:40
Sejm w trakcie wieczornego bloku głosowań zaopiniuje projekt ustawy dotyczący dopłat do poprawy dobrostanu bydła i świń. Chodzi o program zachęcający do zwiększania powierzchni hodowlanej o co najmniej 20 procent. Propozycję przygotował resort rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywi kontrolerzy czyhają na rolników. ARiMR apeluje o ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 01:50
Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgłaszają się rolnicy, którzy padli ofiarą oszustów. Otrzymali oni e-maile, które zawierały linki przekierowujące na strony ze złośliwym oprogramowaniem. Rzecznik prasowy ARiMR ostrzegł z kolei przed fałszywymi kontrolerami - podaje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa o odstrzale dzików: to element prawa, którego trzeba przestrzegać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 15:00
- Nikt nie ma prawa przeszkadzać w polowaniu na chore dziki, ponieważ łamie się w ten sposób prawo - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
rozwiń zwiń